Zioła na menopauzę fot. Fotolia

Zioła na menopauzę - skuteczne terapie ziołowe na objawy menopauzy

Chcesz złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy? Sprawdź, jakie zioła pomogą odzyskać równowagę w tym trudnym dla kobiet okresie.
Marta Wilczkowska / 17.09.2013 07:00
Zioła na menopauzę fot. Fotolia
Już na kilka lat przed ostatnią miesiączką mogą ci dokuczać tzw. objawy wypadowe. Są to: uderzenia gorąca, napadowe pocenie się, nerwowość. Zachodzą też niekorzystne zmiany w organizmie, który przestaje być chroniony przez hormony, wzrasta ryzyko m.in. nietrzymania moczu i kłopotów z krążeniem.

Jak złagodzić objawy menopauzy?


Dolegliwości okresu przekwitania można łagodzić za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), czyli podając syntetyczne hormony. Wiele kobiet jednak nie może lub nie chce stosować HTZ. Doskonałą alternatywą są dla nich naturalne metody łagodzenia przykrych objawów.

Najlepsze zioła na menopauzę:

  • Na nocne poty. Wymieszaj po dwie łyżki kory dębu, suszonej mięty, szałwii. Zalej dwoma litrami zimnej wody. Gotuj 5 minut. Odstaw z ognia, pozostaw pół godziny pod przykryciem. Przecedź i wlej wywar do wanny, uzupełnij ciepłą wodą. Odpoczywaj 15 minut.
  • Na niedobór hormonów. Soja, pluskwica groniasta i niepokalanek pieprzowy to tylko niektóre rośliny zawierające fitoestrogeny – substancje, które w organizmie działają podobnie jak hormony. Specjaliści zalecają zażywanie preparatów przygotowanych z tzw. standaryzowanych wyciągów z tych roślin – będą skuteczniejsze. Można po nie sięgać jednak tylko w porozumieniu z lekarzem. Na własną rękę możesz natomiast jadać potrawy z dodatkiem soi.
  • Na bezsenność i niepokój. Pij herbatkę melisową trzy razy dziennie (zalej 2 łyżeczki suszu pół litra wrzątku, parz 10 minut, przecedź). Pij 2-3 razy dziennie po filiżance.

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!