Przed nami sezon przeziębień. Jeśli nie chcesz spędzić jesieni z katarem, kaszlem lub, co gorsza, gorączką, warto już teraz zaopatrzyć apteczkę w naturalne środki walki z nieprzyjemnymi objawami infekcji.
Z leczniczych właściwości ziół korzystały nasze prababcie. Ich zdrowotne właściwości w walce z wczesnymi objawami przeziębienia doceniają nawet lekarze. Nie musisz daleko szukać, niektóre z nich znajdziesz w swoim ogródku lub... wyhodujesz w doniczce na parapecie. Syropy, napary lub płukanki pomogą ci rozprawić się z gorączką, bólem gardła, kaszlem i innymi objawami infekcji. Możesz skorzystać z gotowych mieszanek ziół dostępnych w aptekach czy sklepach zielarskich lub, o ile będziesz pamiętać o terminie zbioru surowca zielarskiego, sama przyrządzić susz na napary lub syrop czy sok.
Warto pamiętać, że wszystkie środki lecznicze, również zioła, należy przyjmować z zachowaniem ostrożności. Niektóre nie powinny być stosowane przez osoby z alergią na pewne składniki. Inne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci.
Sprawdź, jakie zioła o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwgorączkowym warto mieć jesienią w swojej apteczce!
5 popularnych przypraw, które pomagają zwalczyć przeziębienie
Kwiaty lipy (a właściwie kwiatostany lipy)
Napary, wyciągi i syropy z kwiatostanów lipy to silni sprzymierzeńcy w walce z różnymi infekcjami. Lecznice przetwory z lipy można zrobić sama (o ile będziesz pamiętać o tym wiosną) lub kupić gotowe produkty w aptece lub sklepie zielarskim.
Kora wierzby
Napary z kory wierzby białej lub purpurowej to jeden z najsilniejszych naturalnych środków zwalczających gorączkę. Korę wierzby wykorzystuje się też w mieszankach ziołowych i preparatach stosowanych w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Uwaga! Kory wierzby nie powinny stosować osoby uczulone na salicylany.
Szałwia
Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego zdrowie. Stosuje się ją w walce z niestrawnością, nadmierną potliwością czy infekcjami. Działa przeciwzapalnie. Płukanki z szałwii sprawdzą się w niwelowaniu bólu gardła czy anginie.
Sok z malin
Syrop z malin działa rozgrzewająco i napotnie. Gorącą herbatę z syropem z malin najlepiej wypić od razu przed snem. Herbatę z malinowym syropem możesz pić również profilaktycznie lub... dla smaku. Jest po prostu pyszny!
Czarny bez
Napary z kwiatów czarnego bzu działają napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny i łagodzą kaszel . Napary z nich sprawdzą się więc w walce z infekcjami przebiegającymi z podwyższoną temperaturą ciała, kaszlem i zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną.
Czosnek
Czosnek nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Dzięki zawartości alliny i jej pochodnych, flawonoidów i innych składników jest prawdziwym zabójcą bakterii. Czosnek możesz jeść, pić z mlekiem i miodem, zrobić z niego syrop (najlepiej z cebulą!) lub stosować w formie okładów. To naprawdę działa!
Jak uniknąć grypy i ochronić przed nią innych? Poznaj 9 zaleceń GIS!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!