Wczesny okres choroby
Pierwszym okresem rozrostu nowotworowego jest tzw. rak przedinwazyjny. Jest to okres, w którym proces chorobowy rozwija się jedynie w nabłonku i nie przekracza jego błony podstawnej. W tym stadium choroba nie daje jeszcze żadnych charakterystycznych objawów i można ją wykluczyć jedynie badaniem mikroskopowym. Rak przedinwazyjny rozwija się na ogół na chorobowo zmienionej błonie śluzowej. W obszarze leukoplakii, przewlekłej nadżerki czy przewlekłego owrzodzenia.
Dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie jamy ustnej podczas regularnych kontroli w gabinecie dentystycznym i nie lekceważenie żadnych patologicznych zmian w obrębie błony śluzowej.
Klinicznie wczesny rak błony śluzowej nie powoduje dolegliwości bólowych, ma często sztywną powierzchnię z dobrze zarysowanym brzegiem. Kolor zmiany nie różni się zbytnio od otoczenia, w odróżnieniu od żywo czerwonych zmian zapalnych.
Czytaj więcej: Zmiany łagodne i stany przedrakowe w jamie ustnej
Choroba zaawansowana
W miarę postępu choroby cechy kliniczne stają się bardziej charakterystyczne. Zmiana przybiera postać płaskiego owrzodzenia, wyrośli brodawczakowatej bądź owrzodzenia wnikającego w głąb podłoża. Owrzodzenie jest twarde, spoiste i dobrze odgraniczone od otaczającej błony śluzowej wałem nacieczonej tkanki. Chory zazwyczaj nie odczuwa bólu.
W przypadkach, gdy rak rozwija się w miejscu przewlekłych odleżyn, np. pod protezą, chory uskarża się na „niepasującą protezę”. Ból występuje jedynie w przypadku stanu zapalnego w obrębie zmiany lub w stanach bardzo zaawansowanych, gdy nowotwór nacieka nerwy i tkanki głębokie.
Stopień złośliwości raków jamy ustnej łączy się w dużej mierze z lokalizacją zmian. Na wardze i w przedniej części jamy ustnej częściej występują raki kolczystokomórkowe rogowaciejące dobrze zróżnicowane, zaś w tylnych rejonach jamy ustnej rozwijają się raki kolczystokomórkowe nierogowaciejące, słabo zróżnicowane lub raki anaplastyczne mające większą skłonność do dawania przerzutów.
Warto wiedzieć: Rak kolczystokomórkowy – częstszy u osób starszych
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!