kobieta, aparat ortodontyczny

Jaki nowotwór jamy ustnej jest najczęstszy?

Najczęstszym nowotworem jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy kolczystokomórkowy (carcinoma planoepitheliale). Rak ten stanowi około 90% złośliwych nowotworów w obrębie jamy ustnej i gardła. W Polsce co roku u około 2000 osób wykrywa się tego typu nowotwór. Najczęstszym umiejscowieniem raka jest warga dolna i język.
/ 09.04.2011 20:05
kobieta, aparat ortodontyczny

Wczesny okres choroby

Pierwszym okresem rozrostu nowotworowego jest tzw. rak przedinwazyjny. Jest to okres, w którym proces chorobowy rozwija się jedynie w nabłonku i nie przekracza jego błony podstawnej. W tym stadium choroba nie daje jeszcze żadnych charakterystycznych objawów i można ją wykluczyć jedynie badaniem mikroskopowym. Rak przedinwazyjny rozwija się na ogół na chorobowo zmienionej błonie śluzowej. W obszarze leukoplakii, przewlekłej nadżerki czy przewlekłego owrzodzenia.

Dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie jamy ustnej podczas regularnych kontroli w gabinecie dentystycznym i nie lekceważenie żadnych patologicznych zmian w obrębie błony śluzowej.

Klinicznie wczesny rak błony śluzowej nie powoduje dolegliwości bólowych, ma często sztywną powierzchnię z dobrze zarysowanym brzegiem. Kolor zmiany nie różni się zbytnio od otoczenia, w odróżnieniu od żywo czerwonych zmian zapalnych.

Czytaj więcej: Zmiany łagodne i stany przedrakowe w jamie ustnej

Choroba zaawansowana

W miarę postępu choroby cechy kliniczne stają się bardziej charakterystyczne. Zmiana przybiera postać płaskiego owrzodzenia, wyrośli brodawczakowatej bądź owrzodzenia wnikającego w głąb podłoża. Owrzodzenie jest twarde, spoiste i dobrze odgraniczone od otaczającej błony śluzowej wałem nacieczonej tkanki. Chory zazwyczaj nie odczuwa bólu.

W przypadkach, gdy rak rozwija się w miejscu przewlekłych odleżyn, np. pod protezą, chory uskarża się na „niepasującą protezę”. Ból występuje jedynie w przypadku stanu zapalnego w obrębie zmiany lub w stanach bardzo zaawansowanych, gdy nowotwór nacieka nerwy i tkanki głębokie.

Stopień złośliwości raków jamy ustnej łączy się w dużej mierze z lokalizacją zmian. Na wardze i w przedniej części jamy ustnej częściej występują raki kolczystokomórkowe rogowaciejące dobrze zróżnicowane, zaś w tylnych rejonach jamy ustnej rozwijają się raki kolczystokomórkowe nierogowaciejące, słabo zróżnicowane lub raki anaplastyczne mające większą skłonność do dawania przerzutów.

Warto wiedzieć: Rak kolczystokomórkowy – częstszy u osób starszych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!