Microsoft chce wyleczyć raka – za 10 lat znikną nowotwory?

laboratorium fot. Fotolia
Czy raka można traktować jak wirusa komputerowego? Badacze z Microsoft twierdzą, że tak. Zamierzają wkrótce opracować inteligentne komputery molekularne, które będą wykrywać i usuwać komórki nowotworowe.
Marta Słupska / 26.10.2016 14:10
laboratorium fot. Fotolia

Jeśli wydaje się wam, że biologia i informatyka mają z sobą niewiele wspólnego, to jesteście w błędzie. Potwierdzają to badania giganta technologicznego – firmy Microsoft – dzięki którym już za kilka lat możemy skutecznie walczyć z rakiem.

Immunoterapia - przełom w leczeniu raka?

Komputerem w raka

Nie każdy wie, ale Microsoft prowadzi różne badania, także medyczne, zatrudniając szereg wybitnych biologów, inżynierów i programistów. Traktują oni raka jak wirus w systemie komputerowym, którego trzeba unicestwić.

Latem przedsiębiorstwo otworzyło pierwsze laboratorium badawcze do testowania uzyskanych przez informatyków danych. Badacze ci stworzyli obszerne mapy funkcjonowania sieci komórek. Pracują też nad zbudowanym z DNA komputerem molekularnym. Będzie go można wszczepiać do komórek, by monitorował funkcjonowanie organizmu i szukał w nim błędów takich jak na przykład nowotwory, a następnie usuwał chorobowe komórki i na nowo uruchamiał cały układ.

Uważam, że to zupełnie naturalne, że Microsoft interesuje się tym tematem. Dysponujemy ogromną wiedzą informatyczną, a to, co dzieje się z komórkami rakowymi, to problem obliczeniowy. To nie jest tylko pobieżna analogia, to porównanie oparte na dogłębnej analizie matematycznej. Biologia i informatyka to dziedziny, które z pozoru kompletnie się różnią, ale w rzeczywistości są ze sobą ściśle powiązane na najbardziej podstawowym poziomie

– mówi Chris Bishop, dyrektor laboratorium w Microsoft Research.

Szef grupy badaczy, Andrew Philips, szacuje, że w sensie technicznym będzie to możliwe za 5-10 lat. Specjaliści chcą się w pierwszej kolejności skupić na białaczce szpikowej, gdyż komórki nowotworowe atakujące organizmy pacjentów w tej chorobie wykazują dużą zmienność genetyczną.

Czy Microsoft faktycznie przyczyni się do tego, że nauczymy się skutecznie walczyć z rakiem? Trzymamy kciuki!

Przełom w leczeniu raka? Ten lek sprawia, że nowotwór znika!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA