paznokcie fot. Adobe Stock

Nietypowy kształt paznokci – czy może sugerować raka płuc?

Paznokcie są wrażliwe na problemy związane z układem oddechowym. W przypadku Jean można powiedzieć, że ich nietypowy kształt uratował jej życie.
Marta Słupska / 03.07.2019 17:08
paznokcie fot. Adobe Stock

Nietypowe, podwinięte paznokcie sprawiły, że Brytyjka Jean zamieściła ich zdjęcie na Facebooku w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wyglądają. Miała nadzieję, że ktoś doradzi jej, co robić. Nie spodziewała się jednak, że z pozoru błahy problem kosmetyczny okaże się mieć związek ze śmiertelną chorobą.

Na jakie choroby wskazuje wygląd paznokci?

Od zdjęcia do diagnozy

Jean Williams Taylor mieszka w Wielkiej Brytanii, jest mamą i babcią. Gdy opublikowała zdjęcie swoich paznokci, jej znajomi zaczęli sprawdzać w internecie, co może być powodem ich dziwnego kształtu. Kobieta otrzymała sporo komentarzy, w których radzono jej udać się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Dwa tygodnie temu wrzuciłam na swoją tablicę to zdjęcie i zapytałam, czy ktokolwiek widział takie paznokcie. Kilka postów i komentarzy później zostałam skierowana do lekarza. Pomyślałam, że to przesada
– napisała Jean.

Jean zdziwiła się tymi poradami, ale – z pewnym ociąganiem – zapisała się do specjalisty. Tym bardziej, że komentarze pod jej zdjęciem sugerowały, że nietypowy kształt paznokci może oznaczać problemy z płucami.

Zgłosiłam się na badanie krwi i prześwietlenie klatki piersiowej. Dwa dni później dostałam telefon, że muszę zrobić tomografię. Dwa dni później skierowano mnie na badanie PET i jeszcze więcej badań krwi, potem jeszcze badanie oddechu, skan MRI i biopsję płuc
– wspomina.

W ten sposób Jean uzyskała wstrząsającą i zupełnie niespodziewaną dla siebie diagnozę: okazało się, że ma raka w obu płucach.

 

Jak rozpoznać raka płuc? Oto jego objawy

Rak płuc a wygląd paznokci

Kobieta poinformowała o tym na Facebooku, dziękując swoim obserwatorom za czujność. Gdyby nie przypadek i opublikowanie zdjęcia w internecie, prawdopodobnie nie wykryłaby choroby na czas.

Teraz przestrzega innych, że zmieniony wygląd paznokci może sugerować choroby układu oddechowego. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt płytki, ale też na to, czy pomiędzy warstwami paznokcia nie pojawiają się pęcherzyki powietrza i czy paznokcie nie są nadmiernie łamliwe i rozdwojone.

Jeśli twoje paznokcie są zakrzywione, to może mieć związek z chorobami serca i płuc. Nie miałam o tym pojęcia. Mam nadzieję, że ten post pomoże komuś innemu we wczesnym stadium raka
– ostrzega Jean.

Na szczęście większość problemów z paznokciami wiąże się z brakiem witamin i minerałów w diecie. Jeśli jednak ich kształt i struktura budzą nasz niepokój, lepiej skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też:
Córka umarła na ich oczach. Przed śmiercią zrobili sobie z nią pożegnalne zdjęcie
Taka wysypka wskazuje na agresywną odmianę taka piersi 

Źródło: kidspot.com.au, mamadu.pl  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!