krople do oczu fot. Materiały prasowe

Krople do oczu

Często po przebytym ciężkim dniu czujemy się zmęczeni. Pęd naszego życia pozostaje nie bez wpływu na nasze zdrowie, które nierzadko bezmyślnie nadwyrężamy. Jedną z największych zmian w stosunku do stylu życia sprzed 20 lat, jest wszechobecność ekranów: komputera, smartfona, tableta, TV.
28.12.2018 14:33
krople do oczu fot. Materiały prasowe

Najczęściej wykonujemy kilka czynności jednocześnie: piszemy wiadomość na telefonie, oglądając w tym samym czasie ulubiony serial przenosząc dodatkowo wzrok na osobę, z którą rozmawiamy – a to wszystko dodatkowo w klimatyzowanym pomieszczeniu. Tak szybkie przechodzenie od jednej czynności do drugiej i wysiłek z tym związany, mocno rzutuje na nasz układ wzrokowy. Nasze oczy mrugają dziennie około 11 tysięcy razy, co zapewnia nam wyraźne widzenie i chroni powierzchnię oka. Podczas korzystania z ekranów, oko mruga jednak znacznie rzadziej – nawet około 5 razy rzadziej – co wpływa na destabilizację filmu łzowego. To zaś powoduje odczucie dyskomfortu związanego ze zwiększoną pracą oka – ruch powieki po wysychającej, stawiającej opór powierzchni to duży wysiłek fizyczny.

Suche oko podczas noszenia soczewek kontaktowych

Suchość oczu oczywiście nie jest wywoływana jedynie czynnikami związanymi z korzystaniem z urządzeń cyfrowych. Dolegliwości mogą być spowodowane nadmiernym parowaniem łez lub ich niedoborem – co wymaga zdiagnozowania przez okulistę.

Może zdarzyć się, że osoby z zaburzeniami powierzchni oka mogą nie móc stosować soczewek kontaktowych. Bywa także i tak, że czasem zaleca się im specjalny harmonogram noszenia soczewek, ich odpowiedni rodzaj oraz dodatkowe stosowanie kropli do oczu. To jednak rzadkie przypadki. Najczęściej zdarza się, że pacjenci zaczynają odczuwać dolegliwości związane z suchością oczu dopiero po rozpoczęciu użytkowania soczewek kontaktowych.

Objawy suchego oka:
● uczucie „piasku pod powiekami”,
● uczucie ciała obcego w oku,
● uczucie suchości oczu,
● pieczenie oczu,
● zaczerwienienie oczu,
● nadmierne łzawienie oczu (paradoksalnie).


Dlaczego soczewki kontaktowe mogą wpływać na suchość oczu?

Soczewki kontaktowe to dodatkowa „bariera”, która może mniej lub bardziej wpływać na dopływ tlenu do rogówki. Może również powodować destabilizację filmu łzowego, zwłaszcza pod koniec dnia, kiedy powierzchnia soczewki może powoli obniżać swoją smarowność i gładkość, „podsychać” lub pokrywać się naturalnie występującymi we łzach osadami. Doprowadza to do większego tarcia pomiędzy nią a powieką, co może prowadzić do poczucia dyskomfortu. Nie każdy pacjent ma jednak podobne dolegliwości - nawet przy użyciu tej samej soczewki kontaktowej. Fizjologia oka niektórych osób oraz ich tryb życia (np. rodzaj wykonywanej pracy) wymuszają konieczność zastosowania soczewek przepuszczających więcej tlenu. U innych sprawdzą się tylko soczewki z dodatkowym środkiem nawilżającym. Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych nie jest więc prosty i oczywisty. Wymaga wykonania odpowiednich badań (m.in. badania w lampie szczelinowej) pod okiem optometrysty lub okulisty.

Krople do oczu a soczewki kontaktowe

Zdarza się, że specjalista oprócz przepisania odpowiednich soczewek kontaktowych zaleca stosowanie kropli do oczu. Najczęściej mają być one używane tak często, jak występuje taka potrzeba. Ważnym jest jednak, że nie każdy rodzaj kropli może być stosowany przez użytkowników soczewek kontaktowych. Na rynku spotkać można bowiem różne warianty takich kropli: dopuszczone do zakrapiania bezpośrednio na soczewkę podczas jej noszenia lub do zakropienia „na oko” po zdjęciu albo przez założeniem soczewki.

Krople w zależności od producenta i rodzaju różnią się składem, który to właśnie może bezpośrednio wpływać na komfort pacjenta. Mają one na celu wspomaganie zdrowia oczu pacjenta, a nie leczenie infekcji. Zadaniem kropli do oczu jest przyniesienie ulgi zmęczonemu narządowi wzroku oraz nawilżenie powierzchni oczu. W przypadku długotrwałych lub nasilających się objawów, pacjent powinien jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Jakie krople nawilżające do oczu?

w przypadku poczucia dyskomfortu podczas noszenia soczewek kontaktowych – pacjentom zaleca się użycie specjalnie opracowanych kropli dla użytkowników tej formy korekcji. Niwelują one dyskomfort, uczucie suchości oczu oraz zmęczenia po całym dniu. Są szczególnie przydatne pod koniec dnia, kiedy soczewka może zacząć się przesuszać oraz tracić gładkość i smarowność. Dla dodatkowego komfortu można podać 1-2 krople preparatu bezpośrednio na powierzchnię noszonej soczewki kontaktowej. Krople można oczywiście stosować również do oka, niezależnie od tego, czy znajduje się na nim soczewka, czy nie.

Przykład kropli: blink contacts®

w przypadku regularnego uczucia suchości oraz zmęczenia oczu – takie krople przepisuje się najczęściej pacjentom, którzy mają problem z suchością oczu i potrzebują dodatkowego środka łagodzącego. Specjalista może w takim wypadku zalecić regularne stosowanie kropli nawilżających. Ich zadaniem jest niwelowanie dolegliwości związanych z suchością oczu, a także ich ochrona. Krople wyposażone są w składniki wspomagające lepkość i smarowność – o właściwościach łagodzących.
Przykład kropli: blink intensive®
Więcej kropli do oczu można znaleźć i zakupić w atrakcyjnych cenach w sklepie kontaktowe.pl

 

____________________________
blink®, blink® intensive oraz blink contacts® są znakami towarowymi firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.,ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska; Spółka zarejestrowana w Sadzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego, KRS0000032278, NIP 113-00-20-467, o kapitale zakładowym 39 751 500,00 złotych. © Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.,ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, 2018
Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Jest prowadzona i redagowana przez firmę Salony Optyczne Online sp.z o.o. ul.Jaworowa 9, 55-003 Nadolice Wielkie woj. Dolnośląskie. Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy w KRS - Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem 0000332361, która jest autorem materiałów i opracowań na stronie i ponosi pełną odpowiedzialność za jej zawartość. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób, a przekazywanie przez Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o. ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku.

 

Materiał powstał przy współpracy z marką Kontaktowe.pl 

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: oczy