Zanim wejdziemy do gabinetu, musimy przejść badania wstępne (topografia, OCT, pomiar ilości komórek śródbłonka) i wypełnić specjalny formularz. Jest to informacja dla lekarza – dzięki niemu specjalista wie, na co chorujemy, czy w ciągu ostatniego pół roku poddawaliśmy się jakimś zabiegom i czy nasza wada wzroku nie pogłębia się. Na początku wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza z nami wywiad, a następnie rozpoczyna badanie wzroku.
Pierwszy etap badania odbywa się za pomocą biomikroskopu, zwanego również lampą szczelinową. To popularne badanie, które znamy ze zwykłych wizyt u okulisty. Przy badaniu w biomikroskopie jesteśmy proszeni o oparcie brody i czoła na specjalnych podpórkach.
Biomikroskop pozwala na obejrzenie oka w dużym powiększeniu. Dzięki temu możliwa jest ocena całego oka. Ciśnienie jest także sprawdzane w tonometrach bezkontaktowych typu air-puff – jest to badanie szybsze, bardziej komfortowe dla pacjenta i bardziej przesiewowe.
Aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu, lekarz musi mieć pewność, że jego oczy są całkowicie zdrowe. Koniecznie jest więc ich pełne zbadanie – sprawdzane są więc nie tylko rogówka, ale też inne struktury oczu. Za pomocą soczewki VOLK specjalista – w sposób trójwymiarowy – ogląda dno oka. Ocenia przy tym plamkę, naczynia i obwód siatkówki.
Niezbędnym elementem badania wzroku jest badanie foropterem służącym do doboru korekcji i badania ostrości wzroku. Przy jego użyciu lekarz wykonuje dokładne testy potrzebne do precyzyjnego określenia wielkości wady wzroku.
Podczas wizyty lekarz omawia mapy naszych rogówek stworzone na podstawie badania topografii rogówki. Topografia taka polega na bardzo szczegółowej analizie przedniej i tylnej powierzchni rogówki, pozwala ocenić jej kształt i grubość. Rogówka zaś to ta część oka, która przy korekcji wzroku metodą Lentivu jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie na niej wykonywany jest zabieg i to od niej w dużej mierze zależy, czy możliwe jest przeprowadzenie zabiegu i pełne skorygowanie wady wzroku. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do laserowej korekcji wady wzroku, specjalista poinformuje nas o tym, jaki rodzaj zabiegu może zostać u nas przeprowadzony. Jest to też idealny czas na zadawanie pytań – możemy porozmawiać z okulistą o tym, na czym polega dana metoda, ile czasu trwa rekonwalescencja i jak szybko będziemy mogli wrócić do wykonywania codziennych obowiązków.
Na końcu zostaje nam już tylko zapisać się na zabieg korekcji wzroku. W recepcji otrzymamy dodatkowo foldery informacyjne dotyczące najważniejszych aspektów dobranej nam przez lekarza metody.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!