Najbardziej typowy objaw zawału serca to nagły, kłujący ból za mostkiem, tzw. „ból za krawatem”. Często promieniuje do lewego ramienia, czasem obu rąk, do żuchwy lub do nadbrzusza. W kilkunastu procentach przypadków ból jest niewielki lub nie ma go wcale.
W rozległym zawale, dodatkowo znacznie przyspiesza czynność serca, spada ciśnienie tętnicze, pojawia się niepokój, lęk, zimny pot, chłodna, blada skóra.
U chorych z zawałem serca nitrogliceryna powodująca ustąpienie bólu w dusznicy bolesnej (przewlekłym niedokrwieniu serca) nie pomaga.
Podaj choremu tabletkę aspiryny, ułóż w pozycji leżącej, uspokój i jak najszybciej wezwij Pogotowie Ratunkowe.
Rozluźnij krępujące części garderoby, aby ułatwić choremu oddychanie. Jeżeli trzeba - zastosuj sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej.
Lekarz po potwierdzeniu zawału serca przewiezie chorego do szpitala, w pozycji leżącej (najlepiej do takiego, w którym przez całą dobę wykonuje się angipoplastykę).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!