Czy wiesz jak przygotować się do badania krwi? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak przygotować się do badania krwi?

Jeśli chcesz aby wyniki Twoich badań były jak najbardziej wiarygodne – odpowiednio się do nich przygotuj. Czasem drobiazg może sprawić, że może on być fałszywy.
/ 10.12.2010 17:52
Czy wiesz jak przygotować się do badania krwi? fot. Czy.wieszjak.pl

Ilość, skład pokarmu, czas, jaki upłynął od jego spożycia, wpływają na wynik analizy - na pobieranie krwi przyjdź na czczo (12 godzin po ostatnim posiłku).

Jeśli będziesz mieć badany poziom cholesterolu, poprzedniego wieczoru unikaj potraw z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych (np. tłustych wędlin, kiełbas itp.).

Co najmniej 24 godziny przed pobieraniem krwi nie pij alkoholu - może mieć on wpływ na wskaźniki dotyczące pracy wątroby, kwasu moczowego, trójglicerydów.

Wysiłek fizyczny może wpływać na wynik badania (nawet jeśli jadąc do przychodni, podbiegłeś do autobusu lub stałeś długo w tłoku) - zanim wejdziesz do gabinetu, odpocznij siedząc co najmniej kwadrans.

W dniu poprzedzającym pobranie krwi wypij dodatkowo do 1,5 litra płynów (najlepiej wody) - zabieg będzie łatwiejszy (krew nie jest tak gęsta), stan bliski odwodnieniu (niedostateczne nawodnienie) może zmienić wynik badania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!