Czy wiesz jak rozpoznać objawy zawału serca?

Nie każdy wie, że zawał to po prostu zatrzymanie przepływu krwi do naczyń wieńcowych, czyli naczyń zaopatrujących w krew serce. Jeżeli tak się stanie ważnym jest, żebyśmy sami umieli rozpoznać co się stało i wezwać karetkę pogotowia.
/ 26.05.2010 13:56

Najważniejszy jest tu czas, ponieważ po 15-30 minutach braku przepływu krwi, następuje martwica serca. Zawał może także wystąpić w trakcie dużego wysiłku fizycznego albo stresu emocjonalnego.

A oto typowe objawy osób, u których nastąpił zawał serca: – silny ból w klatce piersiowej, nieraz może to być kłucie, gniecenie, ucisk, dławienie (UWAGA- osoby chore na cukrzycę mogą nie odczuwać bólu), – poczucie lęku (przed śmiercią), pobudzenie ruchowe i strach, – ból pojawia się też czasem w żuchwie, w górnej części głowy, lewym barku, przedramieniu czy nadbrzuszu, – duszność, kołatanie serca, osłabienie, zawroty głowy, czasem nawet wymioty, – bladość, – lepki pot, – spadek ciśnienia tętniczego.

Pamiętajcie, że gdy przed omdlenie poczuliście silny ból w klatce piersiowej, może być to pierwszy symptom niedokrwienia serca.

Około 25% przypadków, zawał serca objawia się nietypowo, ludzi nie odczuwają wtedy żadnego bólu, jedynie lekkie dolegliwości. Zdarza się jednak czasem, że zawał serca kończy się gwałtownym zatrzymaniem krążenia i niestety nagłą śmiercią.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!