Czy wiesz jak udzielić pomocy osobie z udarem mózgu?

Czy wiesz jak udzielić pomocy osobie z udarem mózgu? fot. Czy.wieszjak.pl
Udar mózgu to zaburzenia neurologiczne, które spowodowane są przerwaniem dopływu krwi do określonego obszaru mózgowia. Udar mózgu wymaga natychmiastowej pomocy lekarza, jednak zanim zjawi się pogotowie, powinieneś udzielić takiej osobie pierwszej pomocy. Tylko od szybkości twojego działania będzie zależało jaki będzie skutek udaru mózgu.
/ 30.10.2010 18:20
Czy wiesz jak udzielić pomocy osobie z udarem mózgu? fot. Czy.wieszjak.pl

Zwykle objawy pojawiają się nagle: silny ból głowy, niedowład, porażenia kończyny górnej lub dolnej (albo obu kończyn, najczęściej po jednej stronie ciała), porażenie mięśni twarzy, mdłości, zaburzenia mowy, trudność w zrozumieniu słów, czasem zaburzenia widzenia, w rozległym udarze utrata przytomności.

W udarze niedokrwiennym objawy mogą pojawiać się stopniowo, w ciągu kilku godzin, czasem bez bólu głowy (zdarza się, że pacjent kładzie się wieczorem spać zdrowy, a rano stwierdza się u niego objawy połowiczego niedowładu). W razie podejrzenia wystąpienia udaru mózgu jak najszybciej powiadom Pogotowie Ratunkowe. Często złe wyniki terapii udaru spowodowane są zbyt późnym umieszczeniem chorego w szpitalu.

Nieprzytomnego pacjenta ułóż w stabilnej pozycji - zapobiegniesz zapadaniu się języka lub zachłyśnięciu wymiocinami.

Przytomnego pacjenta ułóż w bezpiecznej pozycji, z lekko uniesionym tułowiem.

Zastosuj sztuczne oddychanie w przypadku ustania oddechu. Jak najszybciej wezwij lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA