Żeby zapewnić mięśniom prawidłowe funkcjonowanie, nasza dieta musi być bogata w magnez, cynk, żelazo, wapń i potas. Powinniśmy spożywać zielone jarzyny np. natkę pietruszki. W diecie należy uwzględnić świeże soki owocowe, nabiał i kasze. Ponieważ jedną z przyczyn powstawania nagłych skurczów mięśni jest niedobór albo nadmiar soli w organizmie, zadbajmy by jej spożycie ograniczyć do jednej płaskiej łyżeczki dziennie.
Pamiętajmy o piciu sporej ilości wody.
Przed każdym intensywnym wysiłkiem pamiętajmy o rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni. Jeśli powtarzamy tę samą czynność przez długi okres czasu, powinniśmy, co pół godziny robić pięciominutowe przerwy, w trakcie których będziemy na zmianę napinać i rozluźniać mięśnie. Kończąc ćwiczenia, pamiętajmy o rozciągnięciu mięśni.
Najczęściej nagłe skurcze nachodzą nas w nocy. Jeśli chcemy do ograniczyć ryzyko bolesnej pobudki, zastosujmy kilka środków zaradczych np. możemy wziąć przed snem gorącą kąpiel, lub pomóc sobie herbatką ziołową z rumianku albo z werbeny pospolitej.
Często popełnianym błędem jest próba rozchodzenia lub w przypadku ręki, rozruszania kończyny. Ból przejdzie szybciej, jeśli nie będziemy napinali mięśni i ścięgien. Radzę masować kończynę kolistym ruchem, uciskając delikatnie dłońmi mięsień, albo opukiwać dłonią bolące miejsce.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!