Czy wiesz czym są świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych?

Instytucja, która zapewniającą i finansuje świadczenia opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych oraz osób uprawionych do świadczeń opieki zdrowotnej to Narodowy Fundusz Zdrowia.
/ 19.10.2017 11:38

Art.15 Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi: Świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie.

W ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wyróżnia się: świadczenia zdrowotne, świadczenia zdrowotne rzeczowe, świadczenia towarzyszące.

Świadczenia zdrowotne to wszelkie czynności służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub odrębnych przepisów, a związane m.in. z:

badaniem i poradą lekarską,

leczeniem,

rehabilitacją leczniczą,

opieką nad kobietą ciężarną i dzieckiem,

badaniami diagnostycznymi,

pielęgnacją chorych i niepełnosprawnych, oraz opieką nad nimi,

profilaktyką zdrowotną.

Świadczenia zdrowotne rzeczowe oznaczają leki, wyroby medyczne, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze związane z procesem leczenia.

Świadczenia towarzyszące to np. zakwaterowanie i wyżywienie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej lub całodziennej, czy też usługi transportu sanitarnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA