Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie szpitalne?

Na jakie odszkdoowanie może liczyć pacjent, który uległ zakażeniu szpitalnemu?/ fot. Fotolia
W polskich szpitalach bardzo często dochodzi do zakażeń. Poszkodowany pacjent może uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za krzywdy niematerialne. W jaki sposób pacjent może dochodzić swoich roszczeń?
/ 25.07.2011 08:35
Na jakie odszkdoowanie może liczyć pacjent, który uległ zakażeniu szpitalnemu?/ fot. Fotolia

Niedbalstwo szpitala

W sytuacji szkody w postaci zakażenia szpitalnego pacjenci mogą ubiegać się na drodze postępowania sądowego o uzyskanie:

Pozwanym w sprawie jest ZOZ, w którym doszło do zakażenia.

Przeczytaj: Zakażenia szpitalne - problem polskich szpitali

W tego typu sprawach orzecznictwo i literatura fachowa jednoznacznie uznają, że szkoda, której doznał pacjent na skutek zakażenia chorobą zakaźną zazwyczaj jest wynikiem niedbalstwa szpitala.

Zatem pacjent musi wyłącznie uprawdopodobnić niedbalstwo szpitala, aby móc dochodzić roszczeń w postępowaniu cywilnym.

Krzywdząca ustawa

Wydawałoby się, że dzięki nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta i wprowadzeniu specjalnych komisji wojewódzkich, które mają orzekać o błędach medycznych jest poszkodowanym pacjentom łatwiej.

Niestety, zapisy ustawy o Prawach Pacjenta w przypadku osób zakażonych nie są korzystne.

Tylko pacjent, który przyjmie ugodę i wypłatę pieniędzy zaproponowanych przez ubezpieczyciela szpitala będzie musiał zrezygnować z dalszych roszczeń. Oznacza to, że w przypadku komplikacji w przyszłości pacjent nie będzie mógł dochodzić od ZOZ dalszych roszczeń.

Ponadto w postępowaniu przed Komisjami Wojewódzkimi pacjent musi udowodnić, że to w konkretnym szpitalu doszło do zakażenia. Jest to dużo trudniejsze niż w przypadku postępowania sądowego.

Przeczytaj: Chroń się przed E.coli - myj ręce

Odszkodowania

Kolejną sprawą są wysokości odszkodowań. Ustawa ogranicza ich wysokość do 100.000 zł, a w przypadku śmierci pacjenta – 300.000 zł. Tymczasem sądy  w przypadkach zakażeń szpitalnych często zasądzają dużo wyższe kwoty na rzecz poszkodowanych.

Podsumowując wydaje się więc, że dla pacjentów zakażonych w szpitalach najlepszym rozwiązaniem do dochodzenia roszczeń nadal będzie proces sądowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA