Nie obrażaj pielęgniarki!

Padaczka jest chorobą o nie do końca znanej etiologii, w której podczas napadu obserwujemy drgawki i inne objawy neurologiczne./ fot. Shutterstock
Pielęgniarki i położne często narażone są na agresję ze strony pacjentów i ich rodzin. Na szczęście, dzięki nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, siostry zyskają nową ochronę. Dowiedz się, co grozi za napaść na pielęgniarkę.
/ 23.08.2011 10:05
Padaczka jest chorobą o nie do końca znanej etiologii, w której podczas napadu obserwujemy drgawki i inne objawy neurologiczne./ fot. Shutterstock

Nowelizacja ustawy

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej od 2012 roku pielęgniarki i położne będą funkcjonariuszami publicznymi. Zyskają dzięki temu podobne uprawnienia jak posłowie, sędziowie czy osoby pełniące czynną służbę wojskową. Ma to niebagatelny wpływ na ich bezpieczeństwo.

Przeczytaj: Wszystko o opiece pielęgniarki i położnej

Kodeks karny

Zgodnie z zapisami kodeksu karnego za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3. W momencie, gdy osoba atakująca wykorzysta broń palną, nóż lub inny niebezpieczny przedmiot lub środek obezwładniający podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Nowe przepisy dają nadzieję na zmniejszenie przypadków agresywnego zachowania pacjentów wobec personelu pielęgniarskiego.

Przeczytaj: Pielęgniarki  nie mają czasu na pomoc medyczną w domu pacjenta

Kary dla pielęgniarek

Nie oznacza to jednak, że wraz z nową ustawą pielęgniarki tylko zyskują nowe przywileje. Od nowego roku poszerza się również lista kar, które można nałożyć na pielęgniarki i położne za złamanie zasad wykonywania zawodu. Obok upomnienia, nagany, zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych na okres od roku do 5 lat i pozbawienia prawa wykonywania zawodu pojawią się: kara pieniężna, zakaz pełnienia funkcji z wyboru w organach samorządu na okres od roku do 5 lat, ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu na okres 6 miesięcy do 2 lat i zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do 5 lat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA