Więcej pieniędzy dla gmin na profilaktykę

Kolonoskopia to najskuteczniejsze badanie w wykrywaniu chorób dolnego odcinka układu pokarmowego.
W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) będzie miał dwukrotnie większy budżet na działania profilaktyczne niż w tym roku. Pieniądze te będzie mógł przekazać do samorządów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
/ 26.05.2011 12:10
Kolonoskopia to najskuteczniejsze badanie w wykrywaniu chorób dolnego odcinka układu pokarmowego.

Obecnie samorządy finansują programy zdrowotne z własnych funduszy, a NFZ nie ma prawa przekazywać im środków. Zgodnie z projektem ustawy o zdrowiu publicznym Fundusz będzie mógł przekazywać pieniądze samorządom. Pozwoli to na dofinansowanie najuboższych powiatów, których nie stać na prowadzenie działań prozdrowotnych.

W ten sposób będą one miały więcej pieniędzy na badania profilaktyczne, zapobieganie nowotworom oraz na opiekę lekarską w szkołach.

Ustawa o zdrowiu publicznym przewiduje także stworzenie funduszu profilaktyki uzależnień. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z części środków z akcyz na papierosy i alkohol. Dodatkowym źródłem finansowania ma być 3 % wpływów z dopłat w grach objętych monopolem państwa.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, 26.05.2011 r./ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA