Dlaczego warto się uśmiechać fot. Fotolia

5 powodów by się uśmiechać

Uśmiech ma magiczną moc - przekonują lekarze i psycholodzy. Sprawdź, co mu zawdzięczamy.
/ 05.10.2015 10:51
Dlaczego warto się uśmiechać fot. Fotolia
Okazuje się, że wystarczy radość w naszych w oczach i lekkie uniesienie kącików ust, by zaczęły dziać się prawdziwe cuda! Przeczytaj, co potrafi zdziałać uśmiech i dlaczego warto obdarowywać nim siebie oraz innych.

5 powodów, dla których warto się uśmiechać
1. Poszerzysz grono przyjaciół

Wiadomo, uśmiechając się, komunikujesz otoczeniu, że jesteś osobą otwartą, przystępną, chętną na nowe znajomości. I odwrotnie – z poważnym wyrazem twarzy sygnalizujesz ludziom, by zachowali dystans, bo nie chcesz nikogo poznawać. Poza tym osoby, które często się uśmiechają, są bardziej przez innych lubiane. Postrzegamy je bowiem jako atrakcyjniejsze, bardziej towarzyskie i pozytywniej nastawione do życia od wiecznie czymś zafrasowanych smutasów.
  • Staraj się otaczać optymistami i ludźmi z dużym poczuciem humoru. Dlaczego? Śmiech jest zaraźliwy. Na widok drugiego roześmianego człowieka śmiejemy się niemal automatycznie!

2. Łatwiej znajdziesz wymarzoną pracę

Z badań wynika, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o naszym zatrudnieniu nie jest wcale wykształcenie czy specjalizacja. Ważniejsza jest komunikatywność i... uśmiech na twarzy. To właśnie dlatego kandydaci którzy są mili, patrzą pracodawcy w oczy i często się uśmiechają lepiej wypadają na rozmowach kwalifikacyjnych od zachowujących się z rezerwą ponuraków.
  • Pamiętaj, w kontaktach z innymi liczy się naturalność. Dlatego twój uśmiech nie może być cały czas "przeklejony" do twarzy, nienaturalny i sztuczny. Taką nieszczerą radość inni od razu wyczuwają, więc mogłabyś zostać odebrana jako osoba niegodna zaufania.

3. Zapomnisz o swoich stresach

Jakim cudem? Już dawno dowiedziono, że śmiech uwalnia endorfiny - tzw. hormony szczęścia, które odpowiadają za poprawę naszego nastroju.
  • W chwilach napięcia unoś kąciki ust choćby na siłę. Nawet taki wymuszony uśmiech jest bowiem w stanie załagodzić objawy stresu.
Warto przeczytać również: Jak walczyć z aleksytymią, czyli analfabetyzmem emocjonalnym?


4. Będziesz młodziej wyglądać

Śmiech to znakomite ćwiczenie mięśni twarzy. Nasza skóra staje się wtedy lepiej ukrwiona, dotleniona i bardziej jędrna. A my wyglądamy nie tylko młodo, ale też znacznie atrakcyjniej!
  • Zależy ci na szczuplejszej sylwetce? Pamiętaj, śmiech pozwala również skutecznie spalać kalorie. Obliczono, że już kwadrans beztroskiego chichotania dziennie  jest porównywalny do aktywności fizycznej polegającej na przemarszu 800-metrowego odcinka drogi. A zatem... trenuj poczucie humoru!


5. Nie dasz się chorobom

Uczeni nie mają cienia wątpliwości: śmiech pobudza do pracy układ krążenia, wspomaga serce, zapewnia lepszą wentylację naszym płucom i dotlenia krew. Spontaniczny, szczery śmiech wzmacnia też układ odpornościowy, który odpowiada m.in. za niszczenie chorobotwórczych bakterii i wirusów. Mało tego! Dobry humor i pogodne usposobienie mogą wydłużyć nasze życie nawet o 6-7 lat.
  • Masz problemy ze snem? Spróbuj kilka razy w ciągu dnia serdecznie się pośmiać. Wieczorem będziesz łatwiej zasypiać!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!