Antropofobia, czyli lęk przed kontaktami z ludźmi

Antropofobia to zaburzenie charakteryzujące się lękiem przed innymi ludźmi. Antropofobik na możliwość kontaktu z innymi osobami reaguje czerwienieniem się, drżeniem rąk oraz niepokojem i nudnościami. Jak leczy się antropofobię? Która forma terapii jest najskuteczniejsza?
/ 18.03.2013 10:34

Czym jest antropofobia?

Antropofobia to zaburzenie charakteryzujące się lękiem przed innymi ludźmi. Osoba cierpiąca na antropofobię odczuwa wszechogarniający i ciągły lęk przed spotkaniami towarzyskimi i zawodowymi, m.in. przed: rozmawianiem z innymi, publicznymi wystąpieniami, uczestnictwem w przyjęciach i imprezach, chodzeniem na randki.

Antropofobikowi wystarczy nawet przejście obok drugiej osoby, aby poczuć lęk. Taka osoba, gdy poczuje na sobie wzrok innego człowieka, może nawet zemdleć.  

Lęk przed innymi osobami nie jest wywołany realnym zagrożeniem i osoba chora zdaje sobie sprawę, ale nie jest w stanie nad tym zapanować.

Fobia społeczna często mylona jest z nadmierną nieśmiałością. Osoba cierpiąca na fobię społeczną odczuwa lęk przed sytuacjami społecznymi.

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Występuje między 17. a 30. rokiem życia, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Przyczynami tego zaburzenia są czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczno-kulturowe oraz neurobiologiczne. Do objawów natomiast należą: czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni, duszności, przyspieszone bicie serca oraz nadmierna potliwość. Fobia ta może prowadzić do izolacji społecznej.

Charakterystyczne objawy antropofobii

Osoby z antropofobią odczuwają niepokój, nudności i ciągłą potrzebę korzystania z toalety.

Objawy tej fobii, które możemy zauważyć, to: czerwienie się i drżenie rąk. Zachowania takie mogą się nasilać aż do pojawienia się lęku panicznego. Antropofobik może odczuwać lęk nawet przed członkami własnej rodziny.

Zobacz również: Czym są zaburzenia nerwicowe?

Kiedy się pojawia?

Antropofobia pojawia się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania i często przyjmuje przewlekłą postać. Lęki związane z fobią społeczną mogą prowadzić do upośledzenia wielu życiowych aspektów, np. nauki, pracy, relacji z innymi.

Fobia społeczna wiąże się także ze wzrostem innych zaburzeń psychicznych, np.: zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń psychosomatycznych.

Jak poradzić sobie z antropofobią?

W terapii antropofobii stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz leczenie farmakologiczne.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna ma na celu:

  • rozpoznanie mechanizmów lękowych;
  • zmianę zachowań zabezpieczających; zmianę zniekształconych wyobrażeń na temat własnej osoby;
  • modyfikację przekonań dotyczących negatywnych skutków zachowania pacjenta
  • zmianę nawyku rozpamiętywania negatywnych wspomnień.

Terapia poznawczo-behawioralna przynosi najlepsze rezultaty w grupach, prowadzona przez psychoterapeutę.

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że ta terapia odnosi o wiele lepsze rezultaty niż leczenie farmakologiczne.

Warto przeczytać: Jak leczyć fobię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/01.07.2020 09:07
O fobii przed ludźmi, czy fobii społecznej? Nawet Wikipedia je rozróżnia. Antropofobia = strach przed ludźmi (jedna z fobii izolowanych, inaczej prostych) Fobia społeczna = strach przed sytuacjami społecznymi (zupełnie inne rozpoznanie z kategorii zaburzen lękowych) Osoba z fobią społeczną nie boi się ludzi samych w sobie.
/04.03.2019 00:57
LĘKLIWA prosze napisz do mnie na fb Ania Urbanska miejscowosc Szczytno. Mialam identycznie jak ty ze szkola I teraz tez mam tak boje sie gadac z ludzmi az mnie paralizuje jak mam sie kogos I cos zapytac.myslalam ze ja jedyna na swiecie jestem jestem taka inna niz wszyscy prosze napisz do mnie chce po pisac z osoba taka jak ja..
/02.01.2019 23:57
witam, mam to samo chętnie poznam dziewczynę z czymś takim z którą mógłbym o tym pogadać . Mój e mail : pawelbie5@wp.pl
POKAŻ KOMENTARZE (15)