para, całowanie

Bajkowa miłość

Rycerze, księżniczki i kopciuszki ciągle w nas żyją. Ich miłosne perypetie stają się również naszym udziałem.
/ 10.12.2008 10:47
para, całowanie
Psychologowie są zgodni – fascynacje bajkami, które w dzieciństwie czytałyśmy z wypiekami na twarzy, mogą przekładać się na nasze dorosłe życie i związek z partnerem. Sprawdź, w jakiej bajce żyjesz Ty?

Orfeusz i Eurydyka
On jest trochę narcystyczny, ona jest jego muzą, inspiracją i natchnieniem. I pozostaje w cieniu ukochanego. On ją wykorzystuje, by siebie dowartościować. Niestety taki związek nie ma przyszłości. Kobieta zaczyna z czasem walczyć o swoje prawa. Nie chce być tylko ozdobą partnera, chce poczuć, że jest naprawdę kochana. Często odchodzi lub wybiera własną drogę. Eurydyka zawędrowała do Hadesu, współczesna bohaterka zaczyna żyć po swojemu. Najczęściej po raz kolejny wpada w ramiona mężczyzny, który pragnie nad nią dominować.

Amor i Psyche
Psyche była tak piękna, że bogini Wenus poczuła się zagrożona. W tej sytuacji postanowiła rozkochać dziewczynę w potworze, ale... Amor okazał się szybszy. Kiedy ujrzał Psyche stracił dla niej i głowę, i serce. Kochankowie spotykali się potajemnie, nocami, by nie wywołać gniewu Wenus i nie narażać się na jej zemstę. Współczesna Psyche najczęściej zakochuje się w mężczyźnie żonatym. Ich związek oparty jest na kradzionych spotkaniach i ukrywaniu się przed światem. Ona pozostaje dla niego zawsze piękna, on dla niej atrakcyjny. Strach przed ujawnieniem ich zakazanej miłości dodaje związkowi pikanterii. Pytanie tylko, jak długo mogą tak żyć?

Merlin i Viviane
Młoda, piękna nimfa zakochuje się w dużo starszym czarodzieju. Ich miłość jest spełniona, pełna ciepła i wyrozumiałości. Merlin XXI wieku ma już najczęściej kilka nieudanych związków za sobą. W końcu spotyka wybrankę młodszą od siebie przynajmniej o kilkanaście lat. Imponuje mu, że ukochana patrzy na niego z podziwem i cieszy się z jej witalności i młodzieńczego zapału. Ona docenia jego doświadczenie i mądrość życiową. Nie ukrywa, że zawsze marzyła o mężczyźnie, który się nią zaopiekuje. Nie chce wiązać się z kimś, kto ma niepewną przyszłość. Woli zainwestować w związek stabilny, w którym zawsze będzie rozpieszczana. Podświadomie szuka ojca i opiekuna, a dopiero później kochanka.

Złota rybka
W bajce braci Grimm złota rybka nie spełniła trzech marzeń rybaka, ale... jego żony. To ona chciała mieć pałac zamiast lepianki i pragnęła zostać królową. W dzisiejszym świecie żon rybaka jest bardzo dużo. Ich życie skupia się wokół żądań. Chcą mieć najmodniejsze ciuchy, najnowszy samochód, a wakacje spędzać pod palmą w ciepłych krajach. Kobiety te nie proszą. One żądają. Nie traktują swoich mężów jak partnerów, ale jak maszynki do robienia pieniędzy. Są dominujące, władcze i niemal zawsze osiągają to, czego chcą. Przyczyna? Na swoich partnerów wybierają mężczyzn słabych, skłonnych do uległości. Nie szanują ich, bo mają nad nimi psychiczną przewagę. Ich związek przypomina zależność dawcy i biorcy, przy czym biorca nie jest w stanie się nasycić.

Kopciuszek
Kłopoty i wieczne zmartwienia. Odrzucony przez dom, rodzinę, znajomych, szkołę. Współczesny Kopciuszek czuje się byle kim. Ma byle jaką pracę, worek kompleksów i żal do najbliższych, że go nie chcą. Za bardzo użala się nad sobą. Kiedy pojawia się mężczyzna, który wykazuje zainteresowanie Kopciuszkiem, ten widzi w nim księcia z bajki. Jego wady nie są istotne, ważne, że zwrócił uwagę na takie „byle co”. Partner Kopciuszków może być przeciętnym facetem, nawet ze skłonnościami do przemocy. Kopciuszek mu to wybaczy, bo przecież jest przyzwyczajony do takiego traktowania. Ważne, że w ogóle ma kogoś, kto wcisnął mu obrączkę na palec.

Żabi król
W żabim królu zakochują się kobiety określane przez psychologów bulimiczkami miłości. W każdym mężczyźnie widzą one kandydata na męża i dopatrują się w nim cech, które same sobie wymyśliły. Żaba jest tylko żabą, ale dla bulimiczki miłości zawsze będzie księciem. Mężczyzna, którego wybrała jest opiekuńczy, przystojny, troskliwy, zaradny i kocha ją nad życie. Tak widzi ona. Tymczasem jej wybranek często wykorzystuje swoją partnerkę, a widząc jej bezgraniczną miłość i oddanie – całkowicie przejmuje kontrolę nad jej życiem. Po jakimś czasie narzeczona żabiego króla budzi się z pustym kontem, złamanym sercem i garścią leków antydepresyjnych.

Calineczka
Mała bezbronna dziewczynka. Nie potrafi poradzić sobie z życiem i chce, żeby wszystkie decyzje podejmowano za nią. Współczesna Calineczka to wieczne dziecko. Boi się dorosnąć i stawić czoła poważnym problemom. Ucieka w świat zabaw, imprez, czasem wysokoprocentowych napojów. Nie chce słuchać o nieszczęściach swoich koleżanek, nie chce być ramieniem do wypłakiwania się załamanych i porzuconych. Na kłopoty zawsze jest czas, a ona chce się bawić. Nawet stroje wybiera infantylne, a podczas poważnych rozmów robi znudzoną minę. Nie będzie sama szukała pracy i na pewno nie zadzwoni po hydraulika, kiedy pęknie jej rura w łazience. Od tego są przecież inni...

(NS)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!