Inteligenta kobieta z książką fot. Fotolia

Co wpływa na poziom inteligencji - 9 dowodów na inteligencję

Zdarza ci się wątpić we własną inteligencję? Oto 9 dowodów na to, że twoje IQ może być wyższe, niż ci się wydaje
Marta Wilczkowska / 25.11.2016 09:37
Inteligenta kobieta z książką fot. Fotolia

Jak pisał Szekspir: Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje. Tobie też zdarza się wątpić we własną inteligencję? Oto 9 naukowych dowodów na to, że jesteś inteligentna, nawet jeśli sama w to wątpisz!

1. Ciągle się martwisz

Lubisz martwić się na zapas? Wyniki jednego z nich pokazały, że osoby z tendencją do zamartwiania się i rozmyślania o problematycznych kwestiach uzyskiwały wyższe wyniki w kwestii inteligencji werbalnej, podczas gdy pozostali osiągali wyższe noty w testach na inteligencję niewerbalną.

2. Jesteś bałaganiarą

Nie jesteś w stanie zapanować nad bałaganem wokół siebie? I bardzo dobrze. Badania dr Kathleen Vohs opublikowane przez "Psychological Science" ujawniły, że praca w nieładzie sprzyja kreatywności. Jeśli więc ktoś jeszcze raz zwróci ci uwagę na bałagan, powiedz, że to stymuluje twoją twórczość i po sprawie ;)

3. Jesteś nocnym markiem

Jedno z badań opublikowanych w "The Official Journal of the International Society for the Study of Individual Differences" pokazało, że (gdy wykluczymy wszystkie inne czynniki) nocne marki biją na głowę ranne ptaszki pod względem inteligencji!

7 gwiazd, które mają zaskakująco wysokie IQ

4. Wcześnie nauczyłaś się czytać

W 2012 roku naukowcy przyjrzeli się prawie 2000 par bliźniąt w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że to z rodzeństwa, które wcześniej nauczyło się czytać, miało tendencję do osiągania lepszych wyników na testach zdolności poznawczych. Autorzy sugerują też, że jak najwcześniejsze czytanie ogólnie zwiększa zdolności werbalne i niewerbalne (np. rozumowanie)!

5. Jesteś najstarsza z rodzeństwa

Norwescy epidemiolodzy przebadali stan zdrowia oraz IQ prawie 250 tys. mężczyzn w wieku 18 i 19 lat i stwierdzili, że średnio pierworodni synowie mieli IQ wyższe o całe... 3 punkty. Podobne badania opublikował "The New York Times":

Przełomowe badania opublikowane w czerwcu 2007 pokazały, że najstarsze dzieci miały niewielką przewagę IQ - średnio 3 punkty - w porównaniu do najbliższego rodzeństwa.

Odkryto przy okazji, że różnica ta nie wynika ze względów biologicznych, tylko z rodzaju interakcji między rodzicami a dziećmi. Nie dużo, ale zawsze to coś ;)

6. Masz kota

Podczas przeprowadzonego w 2014 roku badania odkryto, że osoby lubiące psy są bardziej otwarte i towarzyskie od wielbicieli kotów. To samo badanie pokazało jednak, że... ci sami właściciele mruczków osiągali wyższe wyniki w testach zdolności poznawczych!

Dlaczego warto mieć kota? 3 zaskakujące korzyści dla zdrowia!

7. Brałaś lekcje muzyki w dzieciństwie

Różne badania pokazują, że muzyka pomaga rozwijać dziecięcy umysł. Między innymi zwiększa inteligencję werbalną oraz poziom IQ. Innymi słowy, jeśli w dzieciństwie brałaś lekcje muzyki, jest duża szansa, że poziom twojej inteligencji plasuje się wysoko!

8. Jesteś szczupła

Badania z 2006 roku na 2000 dorosłych pokazały, że im większy obwód pasa, tym mniejsze zdolności poznawcze. Inne badania wykazały, że wyższe BMI u przedszkolaków wiązało się z niższym poziomem IQ. Warto jednak dodać, że w tej kwestii dużą rolę odgrywały tu czynniki środowiskowe, związane ze statusem społeczno-ekonomicznym.

9. Masz poczucie humoru!

W jednym z badań poproszono 400 studentów psychologii o wymyślenie podpisów do kilku rysunków satyrycznych z "The New York Times". Następnie pokazano je niezależnym oceniającym. Zgodnie z przewidywaniami, rysunki inteligentnych studentów zostały ocenione lepiej.

Źródło: www.iflscience.com

Uwierz w siebie! 9 inspirujących cytatów dla silnych kobiet

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!