Czy wiesz, że nałogowi palacze mają niższe IQ?

Czy wiesz, że nałogowi palacze mają niższe IQ?

Palacze mają niższy iloraz inteligencji niż niepalący - wynika z badania izraelskich naukowców. Poza tym osoby o niższym współczynniku inteligencji częściej wybierają palenie niż te o wyższym IQ.
/ 31.10.2017 09:02
Czy wiesz, że nałogowi palacze mają niższe IQ?

Naukowcy z Centrum Medycznego Sheba w Tel Hashomer w Izraelu przebadali 20 tys. młodych mężczyzn i odkryli, że młodzi mężczyźni wypalający co najmniej paczkę papierosów dziennie mają wyniki w testach na IQ średnio o 7,5 pkt. gorsze niż ich niepalący koledzy. Badania obejmowały także ludzi mających problemy z zachowaniem albo problemy psychiczne.

W obu tych przypadkach rośnie zarówno ryzyko, że dany człowiek sięgnie po papierosy, jak i to, że ma on stosunkowo niższy iloraz inteligencji. Prawidłowość ta była aktualna również, gdy naukowcy uwzględnili status społeczno-ekonomiczny mężczyzn - oceniali go sprawdzając, ile lat nauki mają za sobą ojcowie rekrutów. Średni wynik IQ niepalących wynosił około 101, natomiast mężczyźni, którzy zaczęli palić jeszcze przed poborem, osiągali przeciętnie 94.

Wynik IQ systematycznie spadał proporcjonalnie do liczby wypalanych dziennie papierosów - od 98 u rekrutów popalających od jednego do pięciu papierosów, do średnio 90 u mężczyzn wypalających więcej niż paczkę. Uznaje się, że wynik IQ w zakresie 84-116 należy do osób "przeciętnie inteligentnych".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/08.01.2011 01:42
xD
/26.12.2010 20:14
tu raczej chodzi o niższą świadomość zagrożenia płynącego z nałogu palenia, a to jest zazwyczaj widoczne u osób z niskim wykształceniem, z niższych warstw społecznych i gorzej usytuowanych ekonomicznie. Jest taka tendencja to chyba wszyscy widzą. Dlaczego ludzie którzy nie maja pracy, mieszkają w jakiś norach z 10 dzieci na utrzymaniu nie mają na nic pieniędzy a na papierosy i wódkę owszem? Taka jest porostu tendencja, a nie określony schemat.
/23.12.2010 22:31
"Badania obejmowały także ludzi mających problemy z zachowaniem albo problemy psychiczne. W obu tych przypadkach rośnie zarówno ryzyko, że dany człowiek sięgnie po papierosy, jak i to, że ma on stosunkowo niższy iloraz inteligencji. Prawidłowość ta była aktualna również, gdy naukowcy uwzględnili status społeczno-ekonomiczny mężczyzn - oceniali go sprawdzając, ile lat nauki mają za sobą ojcowie rekrutów." nie trzeba robić badań żeby to stwierdzić. Wystarczy popatrzeć na ludzi z nizin, tam najczęsciej występują nałogi. Zła sytuacja ekonomiczna i mała świadomość zagrożenia jakie niosą nałogi zwiększają ryzyko patologii.
POKAŻ KOMENTARZE (6)