Dzień Ojca - zadbaj o zdrowie ukochanego taty fot. Adobe Stock

Pomóż ukochanemu tacie zmienić życie na lepsze i wesprzyj go w rzuceniu palenia

Najlepszy prezent, jaki możesz zrobić swojemu tacie z okazji Dnia Ojca, to zadbać o jego zdrowie i pomóc mu rzucić papierosy. On nie chce przestać palić? Przedstawiamy kilka kroków, którymi możesz podążyć, aby wesprzeć go w rozprawieniu się z tym zgubnym nałogiem i zmotywować go do wytrwałości w tym postanowieniu.
/ 23.06.2021 09:20
Dzień Ojca - zadbaj o zdrowie ukochanego taty fot. Adobe Stock

Ostatni rok pokazał nam wszystkim, jak ważna jest troska o zdrowie najbliższych. Miesiącami dobrowolnie rezygnowaliśmy ze spotkań z ukochanymi rodzicami i dziadkami, a tęsknota za najbliższymi była poświęceniem w imię ochrony ich zdrowia. Na szczęście ten czas mamy już raczej za sobą, jednak warto, by nawyk bardzo uważnego dbania o najbliższych nam pozostał. Ich zdrowie to przecież jedna z najważniejszych dla nas wartości – czy nie tego w pierwszej kolejności życzymy swoim bliskim, składając im życzenia z okazji ich święta?

Jednym z największych realnych zagrożeń zdrowotnych wśród Polaków jest uzależnienie od papierosów. Według ostatnich badań CBOS w Polsce pali je co trzeci mężczyzna (31 proc.) i co piąta kobieta (21 proc.), z kolei WHO szacuje liczbę palaczy na świecie na 1,3 miliarda osób, z czego około 8 milionów to Polacy. Te dane nie napawają optymizmem, jeśli więc twój tata należy do tej grupy, spróbuj go wesprzeć w rzuceniu papierosów, bo o tym, że mają fatalny wpływ na zdrowie seniorów (choć oczywiście nie tylko ich!) nikogo nie trzeba przekonywać. Co ciekawe, panuje pewne błędne przekonanie, że to nikotyna lub sam tytoń stanowią główny problem związany z rozwojem chorób u palaczy. Tak, nikotyna jest silnie uzależniająca (to przez nią pojawia się chęć, aby zapalić), podnosi tętno i ciśnienie krwi. Jednak największym zagrożeniem dla zdrowia jest proces spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze, innymi słowy – spalanie się papierosa na popiół. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wtedy wydziela się dym papierosowy zawierający wysokie stężenia toksyn i związków rakotwórczych, jak również powstają bardzo groźne dla organizmu substancje smoliste (tar).

Mając tę wiedzę, będziesz miała w ręku wiele merytorycznych argumentów, by przekonać tatę do rzucania palenia. A nadarza się ku temu wspaniała okazja, czyli Dzień Ojca. Co możesz zrobić i od czego zacząć ?

KROK 1: Bądź cierpliwa i zachowaj spokój

Jeśli twój tata jest wieloletnim palaczem, który nawet nie myśli o rzucaniu palenia, nie oczekuj, że zrobi to z dnia na dzień. Takie decyzje wymagają wielu rozmów i czasu na „przetrawienie tematu”. Jednak zgodnie z powiedzeniem, że kropla drąży skałę, z czasem w końcu powinno ci się udać przekonać go, żeby spróbował. Najważniejsze jest to, byś zawsze miała przygotowane argumenty przemawiające za rzuceniem palenia, nigdy nie dawała się ponieść emocjom i by wasza rozmowa toczyła się spokojnie. Choć przygotuj się też, że zatwardziały palacz będzie bronił swojego zwyczaju sięgania po papierosa jak lew. Dlatego zamiast go tylko straszyć konsekwencjami zdrowotnymi, pokaż mu, jakie realne korzyści może osiągnąć, rozstając się z nałogiem.

KROK 2: Wylicz mu, co zyska

Zrób to dosłownie i w przenośni. Z rzeczy niematerialnych twojego tatę może przekonać informacja, że już miesiąc po rozstaniu się z papierosami znika zadyszka przy wysiłku fizycznym, po trzech miesiącach wyraźnie zmniejsza się dokuczliwy kaszel palacza, zauważalnie także redukuje się wypadanie włosów. Palenie wpływa negatywnie na cebulki włosów, a więc rzucając papierosy, można spowolnić proces łysienia, co dla panów w pewnym wieku na pewno jest mocnym argumentem. Warto też wspomnieć, że z dnia na dzień z dłoni, włosów i ubrań palacza znika nieprzyjemny zapach, jaki zostawiał na nich do tej pory dym papierosowy. Nie można w tej rozmowie pominąć także argumentów materialnych – mnożąc liczbę wypalanych przez tatę paczek papierosów miesięcznie przez ich cenę uzmysłowisz mu, ile kosztuje go ten nałóg – warto też zsumować koszty roczne – duża kwota (zwykle wysokości kilku tysięcy złotych) zawsze robi większe wrażenie. Można też zaproponować bliskiemu palaczowi, na co mógłby przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze – może na wymarzoną podróż, w końcu znowu możemy wrócić do wyjazdów turystycznych, na nowy sprzęt do uprawiania hobby czy bilety na mecz ulubionej drużyny piłkarskiej. Takie zwizualizowane marzenie da twojemu tacie o wiele większą motywację do rzucenia palenia.

Postanowił podjąć wyzwanie? Cudownie. Pora na kolejny krok.

KROK 3: Przedstaw plan, który się mu spodoba

W walce z każdym nałogiem, także papierosowym, musi się pojawić TEN dzień, czyli data, od kiedy palacz przestaje sięgać po papierosy. Ustal go wspólnie z tatą i szczegółowo zaplanuj. Wybierając datę, celujcie w takie dni, które mogą się dobrze kojarzyć palaczowi – jego urodziny albo urodziny mamy, twoje. Coś, co sprawi, że będzie to miła i jednocześnie uroczysta chwila. Postaraj się, żeby tego dnia twój tata nie miał powodu do stresu i zdenerwowania. Żeby nie musiał się zastanawiać, co zrobić z wolnym czasem i z rękami, a także aby nie było sytuacji, w których rytualnie zawsze sięgał po papierosa, na przykład przy kawie po śniadaniu czy po obiedzie. Niech tego dnia wszystko wygląda inaczej – kawa? Oczywiście, ale wypita nie w tym fotelu co zawsze, tylko z tobą na balkonie. Po obiedzie zamiast przerwy na papierosa zaproponuj tacie spacer lub cokolwiek, co sprawi mu przyjemność i pozwoli nie sięgnąć po paczkę papierosów. Ważne jest także to, byście wcześniej ustalili, jak tata chce sobie poradzić z chęcią sięgnięcia po papierosa. Może wypróbować też gumy nikotynowe, plastry czy leki zmniejszające jej łaknienie. Lekarz rodzinny może okazać się tu wsparciem, rekomendując tacie najbardziej wskazane dla niego rozwiązanie.

KROK 4: Codzienna motywacja czyni cuda

Możesz w to wierzyć lub nie, ale jeśli codziennie będziesz dzwonić do swojego taty, by zapytać, jak się czuje i czy wytrwał bez papierosów kolejny dzień, naprawdę wiele możesz osiągnąć. To udowodnione przez psychologów! Jeśli twój tata zobaczy, jak bardzo zależy ci na tym, żeby nie palił, trudniej mu będzie sięgnąć po papierosa, bo nie będzie chciał cię zawieść. Tak, tak – takie zależności emocjonalne to naprawdę skuteczna broń przeciwko papierosom. Swoim stałym zainteresowaniem jego osobą sprawisz, że szansa na to, iż jednak ponownie sięgnie po zestaw zapalniczka i popielniczka, zmniejszy się co najmniej o połowę. Ale warunek jest jeden – musisz konsekwentnie dopytywać o to, czy nie dał się skusić na papierosa. Pamiętaj jednak, aby pozbyć się moralizatorskiego tonu, pytając się – zachowaj spokój i okazuj wsparcie. A co, gdy się okaże, że jednak zapalił papierosa? No cóż, trudno. Bardzo często bywa, że wychodzenie z nałogu wiedzie wyboistą drogą. Nie denerwuj się na tatę, każdy może mieć słabszy dzień. Wytłumacz mu, żeby się nie załamywał i nadal motywuj go do tego, by przetrwał ten trudny czas rozstania z papierosami. Powtarzaj mu też często, jak dużo dla ciebie znaczy i chcesz, by jak najdłużej żył, a palenie papierosów osłabia jego serce, powoduje nadciśnienie, niesie też ze sobą ryzyko nowotworów, a więc może przyczynić się do tego, że tata szybciej podupadnie na zdrowiu.

Nowoczesna technologia kontra palenie papierosów

Jeśli mimo wielu próśb z twojej strony i prób z jego strony, twój tata na razie nie jest w stanie pożegnać się raz na zawsze z papierosami, może wypróbować wtedy ich zamienniki. Jakie? Na przykład przebadane i certyfikowane – podgrzewacze tytoniu lub e-papierosy. Te pierwsze podgrzewają specjalne wkłady tytoniowe, te drugie - płyn. Razem z wydzielającym się prawie bezwonnym aerozolem dostarczają nikotynę, ale ponieważ nie zachodzi w nich proces spalania tytoniu, nie ma dymu ani substancji smolistych. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Narodowe Centrum Onkologii w Japonii, dla palaczy papierosów, wśród których uprzednie leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, podgrzewacze tytoniu (IQOS) mogą znacząco zredukować ryzyko zdrowotne. Przyjęto, że u osób, które zamieniły dalsze palenie papierosów na takie rozwiązanie, ryzyko występowania nowotworu w ciągu całego życia jest nawet 10-krotnie niższe w porównaniu do tych, którzy dalej palą papierosy. Natomiast w przypadku osób postronnych, wdychających biernie aerozol z podgrzewaczy tytoniu w porównaniu do tych narażonych na oddychanie dymem z papierosa, ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe w ciągu całego życia oceniono na 3000 razy niższe. Warto jednak podkreślić, że tego typu urządzenia również pozostawiają swój „ślad”. Mogą przez jakiś czas stanowić „mniejsze zło” dla zatwardziałych palaczy, jednak zawsze najlepszym wyjściem jest stuprocentowe uwolnienie się od nałogu. Pamiętaj też, że wsparcie najbliższych jest w tym trudnym procesie nieocenioną pomocą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!