Jak ciekawie mówić - 5 zasad jak skupić uwagę słuchaczy

Jak mówić ciekawie fot. Fotolia
Nie tylko w pracy się zdarza, że twój rozmówca, nie koncentruje się na tym, co mówisz. Przeczytaj, co zrobić, by przykuć jego uwagę!
Marta Wilczkowska / 29.04.2014 09:23
Jak mówić ciekawie fot. Fotolia
Sztuki skupiania cudzej uwagi na swoich słowach można się łatwo nauczyć. Wystarczy znajomość kilku prostych zasad. Przeczytaj, jak ciekawie mówić, by przykuć uwagę słuchaczy.

5 prostych zasad, jak mówić ciekawie

  1. Mów jasno i zwięźle. Zbyt długi i szczegółowy monolog zniecierpliwi każdego!
  2. Skupiaj się na konkretach. Słuchacze umrą z nudów, jeśli np. historię zgubienia kluczy rozpoczniesz od wspomnienia, jak to w ubiegłym tygodniu zawiesił ci się komputer.
  3. Używaj imion. To ważna zasada, bo kiedy zwracasz się do kogoś po imieniu, w pewien sposób wyróżniasz tę osobę. A ona nie tylko słucha cię wtedy z większą uwagą, ale więcej też zapamiętuje z tego, co mówisz. Jeśli więc zamierzasz opowiedzieć szwagierce jakąś ciekawą historyjkę z życia swojego kota, poprzedź tę relację jej imieniem („Wyobraź sobie, Basiu....”). Wtedy Basia zamieni się w słuch.
  4. Korzystaj z mowy ciała. Kiedy mówisz, patrz słuchaczowi w oczy. A ważniejsze słowa zawsze podkreślaj gestami, np. wymownym ruchem dłoni. Tylko nie przesadzaj! Nadmierna gestykulacja rozprasza uwagę, skutek będzie więc odwrotny do zamierzonego.
  5. Rozmówca stale wchodzi ci w zdanie? Śmiało powiedz np.: „To ciekawe, co mówisz, lecz ja chciałabym dodać, że...”. Z pewnością uda ci się dokończyć kwestię.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Anny Leo-Wiśniewskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA