5 prostych zasad, jak mówić ciekawie
- Mów jasno i zwięźle. Zbyt długi i szczegółowy monolog zniecierpliwi każdego!
- Skupiaj się na konkretach. Słuchacze umrą z nudów, jeśli np. historię zgubienia kluczy rozpoczniesz od wspomnienia, jak to w ubiegłym tygodniu zawiesił ci się komputer.
- Używaj imion. To ważna zasada, bo kiedy zwracasz się do kogoś po imieniu, w pewien sposób wyróżniasz tę osobę. A ona nie tylko słucha cię wtedy z większą uwagą, ale więcej też zapamiętuje z tego, co mówisz. Jeśli więc zamierzasz opowiedzieć szwagierce jakąś ciekawą historyjkę z życia swojego kota, poprzedź tę relację jej imieniem („Wyobraź sobie, Basiu....”). Wtedy Basia zamieni się w słuch.
- Korzystaj z mowy ciała. Kiedy mówisz, patrz słuchaczowi w oczy. A ważniejsze słowa zawsze podkreślaj gestami, np. wymownym ruchem dłoni. Tylko nie przesadzaj! Nadmierna gestykulacja rozprasza uwagę, skutek będzie więc odwrotny do zamierzonego.
- Rozmówca stale wchodzi ci w zdanie? Śmiało powiedz np.: „To ciekawe, co mówisz, lecz ja chciałabym dodać, że...”. Z pewnością uda ci się dokończyć kwestię.
Czytaj także:
Jak nauczyć się sztuki negocjacji w związku?
Jak panować nad złością?
Jak odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją?
Jak zadbać o lepsze relacje z otoczeniem?
Na podstawie artykułu Anny Leo-Wiśniewskiej z Pani Domu
Jak panować nad złością?
Jak odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją?
Jak zadbać o lepsze relacje z otoczeniem?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!