Choć talent kojarzy nam się np. z geniuszem Mozarta i Picassa, w rzeczywistości jest niczym innym, jak naturalną predyspozycją każdego człowieka. Sprawia ona, że określone czynności wykonujemy w taki, a nie inny sposób. Według Instytutu Gallupa (najstarszej na świecie organizacji zajmującej się badaniem opinii społecznej) nie ma ludzi pozbawionych talentów. Istnieją za to tacy, którzy są ich nieświadomi i nie wykorzystują swoich atutów. Ty też do nich należysz? Pora to zmienić!
Jak odkryć w sobie talent?
Najprościej byłoby zadać sobie pytanie "W czym jestem dobra?" i lista mocnych stron byłaby gotowa. Problem w tym, że odpowiedź mogłaby być nieprawdziwa, ponieważ z reguły nie znamy siebie na tyle, by określić swe atuty.Chcesz odkryć w sobie talent? Wykonaj następujące ćwiczenia:
- Pomyśl, jakie działania zamierzasz podjąć w najbliższym czasie. Spisz na kartce ich efekty (np. chcę regularnie ćwiczyć, za miesiąc będę wbiegać na IV piętro). Po 4 tygodniach porównaj zapiski z rezultatami. Przeanalizuj, jakie cechy (np. upór) pomogły ci je osiągnąć, a jakie utrudniały dotarcie do celu (np. brak samodyscypliny).
- Zastanów się, jakie myśli sprawiają, że nabierasz energii do życia. Co cię cieszy, napędza? Jaką decyzję byś podjęła, gdybyś była pewna, że twoje działanie zakończy się sukcesem?
- Przyjmij do wiadomości fakt, że każdy talent ma też ciemną stronę i dopiero wtedy zweryfikuj swoje możliwości. To ważne, bo twoje uzdolnienia mogą być związane z cechą, której u siebie nie lubisz – i przez to nie traktujesz jako potencjału. Załóżmy, że jesteś dobrym strategiem. Potrafisz przewidzieć konsekwencje swoich działań. Ale nieumiejętnie wykorzystany talent stratega może powodować trudności z podejmowaniem decyzji (czyniąc cię np. zbyt asekuracyjną). Dlatego ze swoimi zdolnościami trzeba nauczyć się obchodzić.
Jestem w tym dobra. I co dalej?
Gdy poznasz swoje mocne strony, zastanów się, jakie zajęcia i sposoby pracy pozwolą ci z czystym sumieniem powiedzieć: "Robię to, w czym jestem dobra!". Nie na każdym etapie życia będziesz mogła w pełni wykorzystywać swoje zdolności. Ale warto, byś o nich pamiętała. Dzięki nim łatwiej osiągnąć sukces i poczuć, że jest się właściwą osobą na właściwym miejscu.Nigdy nie mów: "To nie dla mnie!"
Wykorzystuj każdą możliwość, by sprawdzić, czy twoje wyobrażenia na dany temat pokrywają się z rzeczywistością. To, że nigdy nie lubiłaś rysunku technicznego prawdopodobnie oznacza, że nie zostaniesz architektem. Ale czemu nie miałabyś zająć się dekoracją wnętrz?Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj:
Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!