Jak osiągnąć cel fot. Fotolia

Jak osiągnąć cel - psycholog radzi jak wyznaczyć cel by go zrealizować

Podejmując decyzje o zmianach, wyznaczamy sobie cele –przeczytaj o co warto zadbać, aby odnieść sukces i realizować swoje plany.
Marta Wilczkowska / 08.01.2014 06:59
Jak osiągnąć cel fot. Fotolia
Warto przemyśleć sobie jaki sens ma dla nas zmiana, dlaczego chcemy coś zrobić. Im więcej czasu i energii poświęcimy na sprawdzenie wartości celu, tym łatwiej będzie nam pokonywać trudności na drodze do jego realizacji. Na tym etapie planowania możesz zadać sobie pytania: „Dlaczego chcę zdrowo się odżywiać?“, „Co jest dla mnie ważne w szczuplejszej sylwetce?“.

Jak przygotować się do realizacji celu?


Dobry cel wymaga od nas pracy i zaangażowania. W związku z tym możemy spodziewać się, że prędzej czy później spotkamy jakieś trudności w jego realizacji. Abyśmy w razie problemów nie tracili motywacji, dobrze jest zaplanować nagrodę dla siebie za pokonanie jakiegoś etapu lub wyzwania.

4 najważniejsze zasady wyznaczania celów:

Zanim zaczniesz realizować plan, sprawdź czy twój cel jest:
  1. konkretny – odpowiedz sobie na pytanie: „Czego chcę?“ (Np: „Chcę rzucić palenie“, „Chcę schudnąć 5 kg“)
  2. zależny od ciebie – czy cel jest w zasięgu twoich możliwości?
  3. określony – czy twój cel ma termin realizacji? Odpowiedz sobie na pytanie: „Po czym poznasz, że już go osiągnęłaś?“
  4. atrakcyjny –czy to, co planujesz jest dla ciebie atrakcyjne, interesujące?

Gdzie szukać wsparcia?


Warto przemyśleć komu powiemy o naszym celu. To, że ktoś oprócz nas wie, co planujemy może nas dodatkowo motywować. Poza tym, warto jest mieć z kim cieszyć się sukcesem lub pożalić się, kiedy coś nam sprawia kłopot. Dobrze też korzystać z wiedzy, doświadczenia innych osób.

Dobre przygotowanie się do realizacji celu, zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu.

Czytaj także:

Agata Seweryn – psycholog,przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię (www.swoja-droga.pl).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!