Nieśmiałości często towarzyszy wiele symptomów fizjologicznych, nasze ciało informuje na o napięciu i dyskomforcie. Należą do nich:
- rumieniec,
- przyśpieszony puls,
- pocenie się,
- drżenie rąk.
Unikanie ludzi – wybór czy nieśmiałość?
Różnica polega na tym, że osoby, które są nieśmiałe zamiast traktować to jako informację o swoim stanie, koncentrują na swojej fizjologii całą uwagę. Umyka im cały obraz sytuacji - zamiast myśleć o pozytywnej stronie tego co się dzieje (np. że dołączając do grupy mogą poznać nową ciekawą osobę,) myślą o tym, co mogłoby pójść nie tak i skupiają się na dyskomforcie, który przeżywają. Nawet jeśli jeszcze się nie czerwienią, obsesyjnie myślą o tym, że zaraz zaczną.
Jak pokonać nieśmiałość?
Jeżeli takie sytuacji zdarzają się rzadko i nie paraliżują twojego życia, można sobie radzić z chwilową nieśmiałością uświadamiając sobie, co się dzieje. Zastąpić automatyczną, nerwową reakcję powtarzania sobie w głowie wszystkich możliwych niepowodzeń, racjonalną analizą sytuacji. Postaraj się popatrzeć na tę sytuację jak na film, który oglądasz, wycisz emocje. Można to zrobić odpowiadając sobie na kilka pytań w chwili, kiedy czujesz, że Twoja nieśmiałość bierze górę: ”Co dobrego może mnie spotkać?”, „Czy decyduję się w tym uczestniczyć”, „Czy moje emocje są adekwatne do sytuacji?”, „Co pomoże mi teraz je kontrolować?”.
Dowiedz się więcej o, jak poczuć się lepiej z samą sobą:
Jak zdobyć szacunek dla samej siebie?
Jak wpłynąć na swoją samoocenę?
Jak przestać przejmować się zdaniem innych?
Jak zadbać o swój dobry nastrój?
Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.
Jak wpłynąć na swoją samoocenę?
Jak przestać przejmować się zdaniem innych?
Jak zadbać o swój dobry nastrój?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!