Sposoby na stres fot. Fotolia

Jak pokonac stres - 4 sposoby

Nie da się go uniknąć. Ale można nauczyć się nad nim panować. To na pewno wyjdzie ci na zdrowie!
Agnieszka Czechowska / 01.09.2014 09:29
Sposoby na stres fot. Fotolia
Umiarkowany, krótkotrwały stres jest dla ciała jak paliwo. Dzięki niemu możemy szybciej działać, poprawia spostrzegawczość i koncentrację oraz wydajność mózgu.

Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy stres o dużym natężeniu zaczyna nam towarzyszyć na co dzień. Wówczas nasze ciało musi pozostawać stanie ciągłej gotowości, bo poziom hormonów stresu we krwi nie wraca do normalnego poziomu. A taka sytuacja poważnie odbija się na zdrowiu!

Może znacznie obniżyć odporność, a podnieść ciśnienie krwi. Zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej, zawału, zaburzeń miesiączkowania. Osoby, które żyją w permanentnym napięciu częściej miewają też problemy trawienne, cierpią na zgagę i bóle brzucha. Mogą pojawić się też charakterystyczne napięciowe objawy: szum w uszach, bóle głowy, przygnębienie, a nawet stany depresyjne.

Jak pokonać stres? Poznaj 4 sposoby

Aby nie dopuścić do takich powikłań, trzeba nauczyć się szybko rozładowywać napięcie. To jedyny sposób, by obniżyć poziom hormonów stresu we krwi. Oto najlepsze sposoby:
  1. Ćwicz. To niezawodny sposób na oczyszczenie krwi z toksyn wytwarzanych przez hormony stresu. Wystarczy pół godziny dziennie, by organizm odzyskał równowagę.
  2. Pij zieloną herbatę. Zawiera ona polifenole, które redukują negatywne skutki stresu wpływające na nasz mózg.
  3. Przytulaj się – 10 minut kontaktu fizycznego z bliską nam osobą normalizuje poziom hormonu stresu w organizmie.
  4. Żuj gumę. Zdaniem amerykańskich naukowców czynność ta obniża poziom kortyzolu i zmniejsza uczucie niepokoju.
Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!