Jak poprawić pamięć - najlepsze sposoby

Jak polepszyć pamięć fot. Fotolia
Każdej z nas zdarza się mieć mętlik w głowie i nie pamiętać o zakupach czy urodzinach przyjaciółki. Można to zmienić! Oto proste wskazówki.
Agnieszka Czechowska / 01.04.2015 04:40
Jak polepszyć pamięć fot. Fotolia

Ostatnie odkrycia amerykańskich naukowców dowodzą, że codzienne zwyczaje mają decydujący wpływ na pracę naszego mózgu. Co więcej: z ustaleń badaczy wynika, że zdolność zapamiętywania nie wcale musi z wiekiem ulegać destrukcji! Trzeba jednak uświadomić sobie jedno – o pamięć i umiejętności umysłowe należy dbać – tak samo jak o ciało. Konieczne jest więc odpowiednie odżywianie mózgu i regularne trenowanie szarych komórek. Ważna jest również zmiana codziennych nawyków – chodzi o to, by tak spędzać czas wolny, by nie rozleniwiał on naszego umysłu. Jak się zabrać do tych zmian? Sprawdź poniżej!

Sposoby na szybką poprawę pamięci:

Zmiany na co dzień

Umysł można trenować dosłownie w każdej wolnej chwili. Sprawdź, jak to zrobić.
  • Zerwij z rutyną - poprzestawiaj przedmioty w kuchni, obejrzyj inny program telewizyjny niż dotychczas lub wróć z pracy do domu inną drogą niż zawsze.
  • Zmień strony - jeśli nosisz zegarek na lewej ręce, załóż go na prawą. Spróbuj też wykonać inną ręką niż zwykle niektóre proste czynności, np.: czyszczenie zlewu, czesanie włosów, trzymanie telefonu.
  • Graj - najlepiej w scrabble czy sudoku. Wymagają one wytężenia umysłu. Możesz też rozwiązywać krzyżówki.
  • Chodź z kijkami - nordic walking wymaga naprzemiennych ruchów rąk i nóg. A to poprawia połączenia między półkulami mózgowymi.
  • Ucz się - każdego dnia znajduj w słowniku słowo, którego nie znałaś i staraj się go używać.

Dieta warta zapamiętania

Neurony w twoim mózgu, by pracować jak trzeba, potrzebują solidnego zaplecza, czyli dobrych składników odżywczych.
  • Ryby - to jedno z najlepszych źródeł tłuszczów nienasyconych omega-3, które budują mózg i są składnikiem błony komórkowej neuronów. Jedz je 2-4 razy w tygodniu.
  • Jajka - zawierają lecytynę, która poprawia pamięć i przyspiesza wymianę informacji w mózgu. Możesz sobie pozwolić na 4-5 tygodniowo.
  • Warzywa i owoce - dostarczają flawonoidów, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Jedz je 4-5 razy dziennie.
  • Pieczywo i zboża - to świetne źródła węglowodanów, z których w organizmie uwalniana jest glukoza – najlepsze paliwo dla mózgu. Jedz je 3-4 razy dziennie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA