5 rad, jak rozmawiać z lekarzem:
1. Bądź szczera, niczego nie ukrywaj
Lekarz ma bowiem wiedzę, jak ci pomóc, ale najpierw musi się dowiedzieć, co dokładnie ci dolega. Dlatego nawet wtedy, gdy odczuwasz zażenowanie, zmieszanie czy onieśmielenie, postaraj się przełamać i powiedz otwarcie o wszystkich swoich dolegliwościach. Najlepiej jeszcze przed wizytą spisz sobie na kartce istotne obserwacje, by w czasie spotkania o niczym nie zapomnieć
2. Nie bój się zadawać pytań
Ponieważ w stresie pamięć często płata nam figle, wszelkie nurtujące cię zagadnienia również wcześniej sobie wynotuj. Masz prawo poznać np. podstawowe informacje dotyczące twojego schorzenia, a także wiedzieć, jaki jest cel zleconych ci badań diagnostycznych oraz na czym będą one polegać.
3. Nalegaj na zrozumiałe dla ciebie odpowiedzi
Szczególnie gdy lekarz posługuje się "sztywnym" medycznym językiem, nie obawiaj się prosić o bardziej przystępne wyjaśnienia ("Nie zrozumiałam tego terminu, czy może pan ująć to prościej?"). Nie wstydź się swojego poziomu wiedzy na dany temat. Pamiętaj, to nie ty, ale lekarz ma być ekspertem w danej dziedzinie. Zaś dzięki temu, że wszystko we właściwy sposób zrozumiesz, unikniesz rozmaitych omyłek i niepotrzebnego zdenerwowania.
4. Nie daj się onieśmielić ani zastraszyć
Lekarz wydaje się osobą opryskliwą, traktuje cię z wyższością lub sprawia wrażenie, że robi ci łaskę, odpowiadając na twoje pytania? W takich sytuacjach zawsze warto się zastanowić, czy nie lepiej będzie poszukać kogoś, kto bardziej troszczy się o pacjentów i szanuje ich godność.
5. Uważnie słuchaj lekarza
Staraj się mu nie przerywać i utrzymuj z nim kontakt wzrokowy. To ułatwia porozumienie.Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!