Jak rozmawiać z mężczyzną - komunikacja w związku

Podobno mężczyźni są z Marsa, a kobiety w Wenus. Czy dlatego nie możemy się dogadać? Sprawdź, czy komunikacja z mężczyzną wymaga specjalnych umiejętności
Marta Wilczkowska / 09.05.2014 07:00
Czym różni się sposób rozmowy kobiet, od tego jak komunikują się mężczyźni? Dlaczego często nie możemy się dogadać? A może jest sposób na pogodzenie tych różnic? Na te pytania odpowiada Agnieszka Szafrańska - Romanów, psycholog z Centrum probalans

Dlaczego często nie możemy się dogadać?


Problem w osiągnięciu pełnego porozumienia wynika z różnych sposób komunikacji. Wynika to między innymi z uwarunkowań kulturowych. Racjonalni, nastawieni na działanie mężczyźni porozumiewają się za pomocą konkretnych komunikatów, służących realizacji celów. Kobiecy przekaz jest z kolei bardziej emocjonalny, przez to trudniejszy do zrozumienia dla praktycznych męskich umysłów.

Jak poprawić komunikację w związku?


Podczas rozmowy z partnerem skup się na wyrażaniu myśli w rzeczowy, przejrzysty sposób. Umiejętność wyrażania jasnych, asertywnych komunikatów nie tylko ułatwi Ci porozumienie w związku, ale może być też przydatna w życiu zawodowym. Z kolei mężczyźni, powinni popracować nad emocjonalną stroną swojej natury. Odrobina empatii i uwagi podczas słuchania z pewnością pomoże im lepiej zrozumieć swoją partnerkę.

Umiejętność komunikacji to jeden z filarów szczęśliwego związku. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku w to, jak (i co!) mówimy do partnera.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/11.04.2018 14:59
Męska emocjonalnosc opiera się na ocenie jego dzialan i mozliwosci,oni wychodzą z zalozenia,ze są super i wszystko robią dobrze,wszelkie zaprzeczanie temu oraz krytyke trzeba przedstawic bardzo umiejętnie. Kobiety są mocno zakompleksione i jako te,ktore od niedawna patrzac na historie pracuja,ucza sie i decyduja same o sobie muszą czesto wykazywac sie 2x bardziej,szczegolnie w zawodach uwazane za męskie,dlatgo kobiece ego jest zbudowane na dazeniu do doskonalosci i poprawianiu wad. Kobiety cenią sobie krytykę,bo uwazają,ze kazda moze cos zeobic lepiej i ma cos do poprawki. Mezczyzna uwaza odwrotnie,a jezeli chcesz cos poprawiac w nim to jestes jego wrogiem i go nie lubisz-tutaj spotykamy całą masę emocji obronnych i utrzymyjacych stary porządek nawet gdyby był chaosem-na przekór wszystkim,aby udowodnić,ze mają rację. Nie jest to ani logiczne ani praktyczne,tylko oparte na chęci dominacji oraz potrzebie podziwu i potwornym lękiem przed zranieniem. Męzczyzna kiedy czuje sie kochany nie widzi wad partnerki-to tez dowód jego emocjonalnosci,ale kiedy odkryje jego wady wynikające z interesownego podejscia do spraw oraz nasladownictwa kumpli i przewrazliwienia na swoim punkcie on czuje sie zagrozony,bo nie jest idealem dla niej,a ona dla niego tak,co sprawia,ze tracą kontrolę i tego się boją,ze oddadzą kobiecie wszystko,calego siebie,a ona nie bedzie go podziwiać za to,bo nic wiecej nie moga dac,nic wiecej nie mogą zrobić.
/11.04.2018 14:41
Złe założenie u podstaw, ze kobiety kierują się emocjami a mężczyźni nie. Takie założenie utrzymuje stereotyp. Męzczyzni kieruja się emocjami przy zakupach np auta, telefonu,są zazdrośni i przerażliwieni na punkcie swojego superego,które jest utrzymywane przez takie stwierdzenia. Męzczyzni są bardzo wrazliwi i bardzo emocjonalni,mam wrazenie,ze nie raz o wiele bardziej niz kobiety,a kobiety zakładając,ze kierują się wyłącznie logiką popełniają masę błędów nie zwazając na ich uczucia. Mezczyzna musi czuc się kochany i wazny i nie jest zwierzęciem,który myśli tylko o jednym. Kiedy ten stereotyp wprost z amerykanskich filmów odejdzie wreszcie do lamusa?