„Nie stresuj się”, „Odpuść”, „Przestań się przejmować” – znacie to? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Stres jest nieodłączną częścią życia większości z nas, ale warto nauczyć się z nim walczyć. Dlaczego jest to tak ważne?
Stres i jego skutki
Według raportu GFK prawie co piąty Polak żyje w ciągłym stresie. Co ciekawe (i dla nas smutne), najbardziej stresują się kobiety. 74% pań deklaruje, że odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu, a aż 22% – codziennie!
Tymczasem stres działa jak śmieciowe jedzenie: badanie na myszach dowiodło, że wywołuje takie same zmiany w obrębie flory bakteryjnej jak wysokotłuszczowa dieta. Odrobina stresu w ciągu dnia równa się więc zjedzeniu tłustego burgera i zagryzieniu go frytkami… i tak każdego dnia, jeśli stresujemy się codziennie. Nic dziwnego więc, że osoby, które są na niego regularnie narażone, mają problemy zdrowotne i walczą z nadwagą.
Stres jest więc naszym wrogiem i aby go pokonać, potrzeba nam dużej dozy motywacji i wiedzy na temat tego, jaką krzywdę może nam wyrządzić. Zebrałyśmy w galerii 5 następstw, które pojawiają się u wiecznie zestresowanych osób. Są groźne, nieprzyjemne i dokuczliwe, a przede wszystkim rujnują zdrowie. Wierzymy, że jeśli je poznacie, będziecie bardziej skłonne do tego, by przynajmniej podejmować próby okiełznania zdenerwowania na co dzień.
Zobacz też:
„Udaję, że go nie ma”, „staram się o nim nie myśleć” – nowe badania wyjawiły, że Polacy nie radzą sobie ze stresem
Jak walczyć ze stresem? Skuteczne techniki!
1. Obniżone libido
Stres zabija ochotę na seks, po prostu. Jeśli jesteśmy cały dzień zdenerwowani, nie w głowie są nam miłosne uniesienia...
2. Trądzik
Podwyższony poziom kortyzolu, wywołany stresem, powoduje powstawanie na skórze wyprysków. Może się więc okazać, że jeśli nad nim zapanujesz, wygląd twojej cery znacząco się poprawi.
3. PMS
Zwiększony poziom kortyzolu, w wyniku działania stresu, wpływa też na zaostrzenie PMS: zwiększa ból, wahania nastroju i skurcze. Czas przed miesiączką jest wtedy jeszcze bardziej uciążliwy...
4. Wzrost cukru we krwi
Wątroba produkuje przez stres więcej glukozy, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę.
5. Problemy z trawieniem
Wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność, zgaga... lista jest długa, ale wszystkie te dolegliwości może zwiększać stres. Wpływa on bowiem na pracę jelit, a przez to także na nasze samopoczucie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!