Jak wybaczyć? Sztuka zapominania krzywd

.Chciałbyś z lekkością odetchnąć, nie pamiętając wyrządzonych Ci krzywd? Dowiedz się, na ile ważna dla każdego z nas jest umiejętność wybaczania.
/ 08.07.2013 07:59

Chciałbyś z lekkością odetchnąć, nie pamiętając wyrządzonych Ci krzywd? Dowiedz się, na ile ważna dla każdego z nas jest umiejętność wybaczania.

Życie nie jest zawsze usłane różami. Nawet ci z nas, o których się zwykło mówić, że są w czepku urodzeni, nie raz napotykają na swojej drodze zdradę, niesprawiedliwość, okrucieństwo. Nie ma niestety ubezpieczenia od niemiłych zdarzeń. Dotykają każdego, niezależnie od statusu społecznego, materialnego, wieku itd. Różnimy się jedynie tym, jak znosimy kryzysowe sytuacje.

Jak wybaczyć? Sztuka zapominania krzywd

Krzywdy zapisz na piasku, radość wyryj na skale

Pamiętasz, jak obrażałeś się na rodziców, mając zaledwie kilka lat, kiery nie dostawałeś od nich upragnionego cukierka lub zabawkę? Teraz taka sytuacja wydaje się śmieszna, ale i miła jednocześnie. A teraz, przypomnij sobie, jak z wściekłością trzaskając drzwiami zamykałeś się w swoim pokoju, kiedy rodzice nie pozwalali Ci wyjść na wieczorną imprezę z rówieśnikami. Teraz to wspomnienie wygląda raczej głupio i żałośnie. Takich przykładów można przytaczać bez końca. Powodów do wyhodowania w sobie poczucia krzywdy w ciągu całego życia jest wiele. Jeśli w tej chwili zaczniesz wracać pamięcią do sytuacji z przeszłości, z pewnością znajdziesz nie jeden przykry incydent, który pozostawił po sobie rysę. Taki eksperyment dowiedzie, że dawno zapomniane urazy wciąż w nas tlą.

Urazy, krzywdy, jakich doświadczamy, układają się w nas na wielopoziomowe półki naszej świadomości. Nie znikają, ale ściśnięte pod własnym ciężarem pokrywają się pleśnią i kłębami kurzu. Z czasem wykluwają się w nich robaki, rozprzestrzeniające się we wszystkie strony naszej pamięci. и плесени, а со временем ещё и обзаводятся противными червяками, которые Obrzydliwy obrazek, prawda? Czas doprowadzić do porządku!

Wybaczyć – uwolnić więźnia i zrozumieć, że tym więźniem byłeś Ty

Poczucie krzywdy, hodowane w naszej świadomości z biegiem czasu tworzy metalowe kraty, które odgradzają Cię od pozytywnych emocji, przyjemnych wrażeń, miłych uczuć. Wyobraź sobie, że każda minuta, poświęcona na roztrząsanie przykrych wspomnień mogła przynieść Ci uśmiech, miły gest ze strony ukochanego lub barwne emocje.

Przygotuj się na to, że rytuał żegnania się z poczuciem krzywdy nie należy do najprzyjemniejszych, jednak jest tego warty. Porównajmy to do wizyty u stomatologa, najpierw trochę cierpienia, ale za to później ulga, brak męczącego bólu zęba. Należy uzbroić się w cierpliwość i nastawić się na to, że już niebawem będziesz się śmiać ze swoich urazów z przeszłości.

Z myślą o Twoich przykrych wspomnieniach, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych technik, które pomogą pozbyć się urazów i poczucia krzywdy. Zacznijmy!

Jeśli wydaje Ci się, że nie możesz wybaczyć, zastanów się ile zostało wybaczone Tobie
Najpierw pomyśl o tym, że każdy człowiek, który wyrządził Ci krzywdę jest przede wszystkim Twoim nauczycielem. To właśnie dzięki niemu teraz uczysz się wielkiej sztuki wybaczania. Wystarczy, że pomyślisz o tym, że możesz wybaczyć ludziom, którzy Cię skrzywdzili, a następnie napiszesz imiona tych osób na kartce. Na początku listy wpisz tych, którzy skrzywdzili Cię najbardziej. Możesz nawet kilkakrotnie podkreślić te imiona, otoczyć kółkiem, zamazać mazakiem. Teraz wybierz pierwszego „kandydata” i przejdźmy do właściwego działania.

Technika „Dialog”

Przygotuj się do tej techniki tak, aby przez najbliższy kwadrans nikt nie zakłócał spokoju. Najlepiej wyłącz telefon, odłóż laptopa. Usiądź wygodnie, wyrównaj oddech i rozluźni się. Potrzebujesz jedynie swojej wyobraźni. Uruchom ją.

Wyobraź sobie, że siedzisz w komfortowych warunkach. Może to być pałac, wygodny gabinet, sypialnia lub wielka sala z kolumnami. Jesteś rozluźniony i siedzisz, opierając ramiona na miękkich podłokietnikach. Plecy masz wygodnie oparte o fotel. Pozwalasz do pomieszczenia wejść osobie, którą specjalnie do siebie zaprosiłeś. Twoim gościem jest osoba, która Cię skrzywdziła. Jednak też jest on dzieckiem, nie osobą dorosłą. Ma zaledwie 3-4 lata i jest bardzo wystraszony. Stoi przed Tobą i przyznaje się do winy, mówiąc, że bardzo żałuje. Słyszysz jego słowa: „Wybacz mi za to, co Ci zrobiłem. To wszystko było okropną pomyłką. Teraz rozumiem i szczerze żałuję, prosząc Cię o wybaczenie”.

Jeśli poczujesz, że w środku masz wielki kłębek żalu do tej osoby, powiedz jej to. Opowiedz, jak bardzo Cię zranił swoimi słowami lub uczynkami. Wyrzuć z siebie wszystko to, co kiedyś chciałeś mu powiedzieć prosto w twarz. A teraz weź głęboki wdech, uśmiechnij się i powiedz: „Wybaczam Ci i proszę o wybaczenie za moją złość”. Jeśli czujesz się na siłach – przytul swojego gościa. Jeśli nie, wystarczy, że się z nim pożegnasz i życzysz mu powodzenia.

Jesteś bardzo wielkodusznym człowiekiem, który umie wybaczyć. Powiedz sobie, że więcej nie pozwolisz naruszyć swojego wewnętrznego świata. Wybacz sobie słabość i wyjdź z pomieszczenia, do którego przeniosłeś się siła wyobraźni.

Technika „Trzy listy”

Ta technika przyda Ci się, jeśli zabawa z wyobraźnią nie należy do Twoich ulubionych. Albo, jeśli wyrządzona krzywda była na tyle silna, że jedna technika po prostu nie wystarczyła.

Potrzebujesz 3 dni, aby wykonać krok po kroku wszystkie zalecenia tej techniki, zacząć możesz choćby teraz. Weź kartkę papieru, długopis i napisz swój pierwszy, przepełniony gniewem i żalem list do osoby, która Cię skrzywdziła. Nie dobieraj słów, nie bój się wulgaryzmów, pisz to, co naprawdę myślisz. Zakończ list, kiedy poczujesz, że opowiedziałeś już wszystko. Odłóż ten list.

Następnego dnia (nie odkładaj tego na później) zacznij pisanie drugiego listu do tej samej osoby. Napisz o tej samej krzywdzie, napisz o negatywach, o tym, co zostało w Twojej duszy po przykrym incydencie. Kilka minut później, zwrócisz uwagę, że w zasadzie wszystko opowiedziałeś już we wczorajszym liście, a dziś patrzysz na całą sytuację nieco inaczej. Spróbuj rozbudzić w sobie współczucie do człowieka, który popełnił błąd, krzywdząc Cię w przeszłości. Być może wówczas on faktycznie nie rozumiał tego, że postępuje źle, a teraz kiedy opowiedziałeś o swoich uczuciach jest mu przykro i żałuje tego, co zrobił. Zakończ wiadomość i odłóż ją razem z pierwszym listem.

Trzeciego dnia napisz ostatni list. Napisz, że wybaczasz. Opowiedz, że jesteś gotów na zawsze zapomnieć o tym, co się stało, że życzysz mu już nigdy więcej nie błądzić i nie czynić innym co sobie niemiłe. Napisz, że teraz jest ci łatwiej oddychać, a poczucie krzywdy już nie zakłóca Twój spokój, że jesteś wdzięczny mu za lekcję. Sięgnij po trzy listy i spal je wszystkie razem.
Uwolnij złość, pożegnaj się z gniewem, a najważniejsze, uwierz w swoje siły. Twojej wielkoduszności i wewnętrznej energii wystarczy, aby wybaczyć.

Astrostar.pl - konsultacje jasnowidzów, tarocistów, astrologów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!