Ostatnio jednak zmieniła zdanie. Naukowcy przeprowadzili badanie, trwające 8 lat i obejmujące 30 000 osób. Polegało ono na zadaniu 2 pytań: „Jak dużo stresu odczuwałeś w ostatnim roku?“ oraz „Czy uważasz, że stres może wyrządzić ci krzywdę?“. Wyniki pokazały, że osoby, które doświadczyły wiele stresu i wierzyły, że jest on szkodliwy były bardziej zagrożone chorobą i śmiercią niż osoby, które oceniały wpływ stresu jako neutralny.
Sama zdecyduj, jak stres na ciebie wpłynie
Wyniki badań wskazują, że zmiana przekonań na temat szkodliwości stresu, może wpłynąć na nasze zdrowie. Dzieje się tak dlatego, że inne myślenie powoduje inną odpowiedź ciała. Zazwyczaj stres objawia się przyspieszonym biciem serca, szybszym oddechem, poceniem się. Możemy zinterpretować te sygnały od ciała jako objaw zbyt dużej presji i naszego niepokoju.
Więcej bliskości - mniej stresu
Gdy u ludzi, kiedy odczuwają presję wydziela się tzw. hormon stresu – kortyzol, to jednocześnie produkowany jest inny hormon – oksytocyna, odpowiadająca m.in. za tworzenie relacji z innymi. To hormon, który zachęca nas do poszukiwania źródeł wsparcia – a to, jak wiadomo, jest ważną stroną radzenia sobie z przeciwnościami.
Twój stres chce, żebyś w trudnym czasie była otoczona bliskimi osobami, z którymi łatwiej jest przejść przez trudne chwile. Co ciekawe, okazuje się również, że na szkodliwe działanie stresu bardziej odporne są osoby, które na przykład udzielają się charytatywnie, aktywnie wspierają innych, pracują na rzecz potrzebujących. Większa odporność na stres jest konsekwecją dbania o innych.
Niezwykłe, jak potocznie negatywnie kojarzące się zjawisko stresu, jest narzędziem do lepszego życia. Nadawanie pozytywnego znaczenia sygnałom stresu powoduje większe zaufanie do siebie, wiarę, że sprostamy przeciwnościom losu. Przeżywanie stresu wzmacnia także nasze relacje z innymi – powoduje, że zbliżamy się do ludzi, szukając wsparcia, ale także dając je.
Czytaj także:
Jak uniknąć stresu po powrocie do pracy?
Co robić z gniewem?
Jak zadbać o lepsze relacje z otoczeniem?
Wymyśl swoją pewność siebie!
Agata Seweryn – psycholog, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię.
Co robić z gniewem?
Jak zadbać o lepsze relacje z otoczeniem?
Wymyśl swoją pewność siebie!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!