Kłopoty z zaśnięciem - co robić

Naturalne sposoby na bezsenność fot. Fotolia
Zmęczona ciężkim dniem przewracasz się z boku na bok i... nic. Sprawdź, jak się ratować w takiej sytuacji.
/ 16.03.2015 08:34
Naturalne sposoby na bezsenność fot. Fotolia
Zdaniem naukowców przesypiamy aż 1/3 trzecią swojego życia. Trudno w to uwierzyć szczególnie tym, którzy co wieczór kładą się do łóżka i wpatrują w sufit, licząc barany lub zaciskają powieki, czekając na zaśnięcie.  

Jak bezsenność odbija się na zdrowiu?

Niemożność zaśnięcia jest frustrująca. Nie ma się więc co dziwić, że osoby, które cierpią na bezsenność, zaczynają stresować się zawczasu – zanim położą się do łóżka. A to tylko pogarsza ich stan. Z drugiej strony faktycznie mają się czym martwić – nie da się drastycznie zmniejszyć ilości snu, by nie odbiło to się na naszym zdrowiu. Osoby, które nie wypoczywają należycie są rozdrażnione, mają problemy ze skupieniem uwagi, wolniej reagują na bodźce. Gorzej działa ich układ nerwowy, krwionośny, zmniejsza się odporność na choroby. Dlatego nie ma na co czekać – trzeba działać. Jeśli kłopoty ze snem trwają od ok. 3 tygodni, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to bowiem wskazywać na bezsenność – chorobę, która wymaga leczenia. Jeżeli problem nie jest jeszcze tak bardzo nasilony, można spróbować samemu sobie z nim poradzić.

Skuteczne sposoby na zaśnięcie

Specjaliści mówią, że aby dobrze spać w nocy, trzeba o to zadbać w ciągu dnia. O czym zatem warto pamiętać:
  • Pilnuj regularnego rytmu dnia i nocy.  Na sen przeznaczaj 7-8 godzin. Tyle wystarcza, aby się wyspać i prawidłowo funkcjonować. Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze.
  • Pamiętaj o kolacji! Koniecznie zjedz ją 2 godziny przed snem. Nigdy jej nie pomijaj – głodna łatwiej wybudzisz się w nocy ze snu.  
  • Wieczorem unikaj jasnego światła – 1-2 godziny przed snem zrezygnuj z siedzenia przed monitorem lub zabawy smartfonem. Zmniejszenie intensywności światła, które dociera do receptorów wzroku, ułatwi zasypianie i poprawi komfort snu.  
  • Nie zmuszaj się do spania. Jeśli jesteś wypoczęta, nie miałaś wyczerpującego dnia, połóż się do łóżka nieco później niż zwykle.
  • Gdy nie możesz zasnąć, nie leż w łóżku dłużej niż 10-15 min. Jeżeli w tym czasie sen nie nadejdzie, przejdź do innego pokoju i zajmij się czymś, co zwykle robisz wieczorem (czytaj, oglądaj telewizję itp.). Do łóżka wróć, gdy poczujesz się senna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA