Motywacja – jak wyznaczać cele i je osiągać?

Motywacja fot. Fotolia
Jak wzbudzić w sobie motywację? Można o niej poczytać, można wziąć udział w szkoleniu. Czy jednak nie byłoby cudownie poprosić w sklepie o walizkę pełną motywacji? Ile byłaby warta, gdy na przykład walczysz o swoje zdrowie, chcesz być szczęśliwym, uśmiechniętym, radosnym człowiekiem, gdy chcesz spełniać swoje marzenia?
/ 13.12.2016 12:30
Motywacja fot. Fotolia

Kiedyś

Kiedyś to zrobię, kiedyś to osiągnę. Zacznę od pierwszego, od poniedziałku, od nowego roku, od wiosny. Kiedyś.

Często zwlekamy z wykonaniem jakiejś czynności. Brak nam czegoś, co dałoby motywację do działania. Niejednokrotnie stawiamy warunki, które oddalają nas od celu.

Wyznaczenie celu

Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania, cel – potrzeba, a pragnienie wyznacza kierunek.

W procesie motywacyjnym nasze działania powinny być tak ukierunkowane, aby osiągnąć wymarzony cel. Doskonały efekt zatem przyniesie odpowiednie sformułowanie celu, do jakiego dążymy. Należy zweryfikować, czy cel jest realny, a także wystarczająco ambitny – jeżeli stanowi dla nas wyzwanie, jego osiągnięcie zapewni nam poczucie sukcesu.

Małymi krokami po nagrodę

Często powtarzamy: „Nie mam czasu”. Bo praca, bo dom, bo dzieci, bo zmęczenie. Garść wymówek.

Tak, priorytety są ważne, nawet jeżeli cel jest duży, a droga do niego długa i wymagająca sporej ilości czasu. Dlaczego? Czas i tak minie, więc albo za rok, dwa lata staniesz się szczęśliwszy, zdrowszy, osiągniesz harmonię i wszystko, czego pragniesz, albo… będziesz w tym samym miejscu, w którym jesteś dzisiaj.

Rozpisz swój cel na małe kroki. Za każdym razem, gdy osiągniesz choćby niewielki sukces w drodze do wymarzonego celu, spraw sobie małą nagrodę. To mogą być ulubione kwiaty, masaż, kino, teatr lub kolacja w gronie najbliższych, podczas której będziecie celebrować miłe chwile.

Znajdź coś, co sprawi, że zawsze, gdy zamkniesz na moment oczy i przypomnisz sobie te nagrody, z uśmiechem będziesz wspominać dążenie do celu.

Wizualizacja

Usiądź wygodnie, weź głęboki oddech i zamknij na chwilę oczy. Zobacz to. Zobacz siebie, gdy cel został osiągnięty. Odpowiedz sobie teraz na pytania:

  • Jak wyglądasz?
  • Jak się czujesz?
  • Jakie emocje w tobie dominują?
  • Co mówisz?
  • Co słyszysz?

Zobacz także całą drogę do realizacji tego celu – wszystko to, czego się spodziewasz, ale także bądź przygotowany na niespodzianki i poszukiwanie możliwych rozwiązań.

Motywacja w leczeniu depresji

Pytania pomocnicze

Pomyśl i zapisz teraz, co dokładnie chcesz osiągnąć.

Czy możesz wyrazić swój cel w taki sposób, aby postępy można było zmierzyć ? Po czym poznasz, że cel został osiągnięty? Czy realizacja twojego celu jest możliwa? Dlaczego ten właśnie cel jest dla ciebie tak istotny? Do kiedy chcesz go osiągnąć? Czy jest wystarczająco atrakcyjny i ambitny, aby starać się o jego urzeczywistnienie? Jak zmieni się twoje życie  po jego spełnieniu?

Widełki

Możesz wspomóc siłę motywacji i zaangażowania, jeśli założysz sobie „widełki”, czyli przedział. Na przykład: „Aby poprawić swoje zdrowie, schudnę 20-30 kg w najbliższych sześciu miesiącach”, zamiast sztywno wyznaczać 25 kg.

Wsparcie

Bardzo ważnym elementem w procesie dążenia do wyznaczonego celu jest wsparcie. Wsparcie i zrozumienie bliskiego otoczenia dodają skrzydeł, pomagają wznieść się wysoko i – nie zważając na przeciwności – szybować z uśmiechem.

Zastanów się, z  kim możesz podzielić się swoim postanowieniem, aby czuć wsparcie zamiast presji. Komu o tym powiesz? Taka deklaracja wobec bliskich lub/i publiczna (np. na portalach społecznościowych) okazuje się pomocna w utrzymywaniu motywacji do działania. Unikaj osób, które sabotują twoje działania mówieniem: „Nie uda ci się”, „Nie dasz rady, ale powodzenia” itd. Wsparcie, pamiętaj. Wsparcie i wiara, że dasz radę.

Przyjemnej i ekscytującej drogi do celu – niech motywacja będzie z tobą!

Jak budować motywację wewnętrzną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA