Zadbaj o rodziców na Dzień Taty i Mamy fot. Adobe Stock

Na Dzień Ojca i Matki... Zadbaj o zdrowie swoich rodziców

Kwiaty, czekoladki czy prezenty to plan minimum… Pomyśl, czy twoim rodzicom w tym roku nie przydałaby się bardziej pomoc i motywacja, żeby o siebie zadbać. Dobre zdrowie fizyczne i psychiczne to wartość, którą będą cieszyć się przez cały rok.
/ 26.05.2023 11:15
Zadbaj o rodziców na Dzień Taty i Mamy fot. Adobe Stock

Seniorzy narażeni są nie tylko na więcej problemów zdrowotnych wynikających z wieku, ale także są bardziej zagrożeni dolegliwościami natury psychicznej. Ograniczenie lub zaniechanie aktywności zawodowej często przekłada się na więcej czasu spędzonego w domu, obniżenie nastroju, poczucie braku celu. Spada motywacja, żeby o siebie dbać, rośnie obawa przed zmianami. Możesz jednak pomóc mamie i tacie we wprowadzeniu nowych nawyków, których pozytywne efekty odczują niemal od razu. To najlepszy prezent w ich dniu.

Wykup pakiet medyczny… albo karnet do klubu fitness

Życie w dobrym zdrowiu, szczególnie po 60-tce, zależy od wielu czynników, które wymagają pewnego wysiłku: regularnej diagnostyki, aktywności fizycznej, utrzymywania prawidłowej wagi. Podstawą są badania krwi (morfologia, cukier, hormony etc.) oraz profilaktyka przeciwnowotworowa, jak mammografia czy kolonoskopia. Dla części seniorów, zwłaszcza tych aktywnych zawodowo, dopilnowanie rytmu wizyt u lekarza nie jest łatwe. W tej sytuacji pakiet medyczny z wygodnym dostępem przez aplikację przyśpieszy dostępność usług, zwłaszcza jeśli pomożesz mamie i tacie w zdalnej rezerwacji wizyt.

Twoi rodzice nie mają problemu z dostępem do profilaktyki w ramach ubezpieczenia zdrowotnego? Świetnie! Może rozważysz w takim razie podarowanie im karnetów do klubu fitness. Nie chodzi o skomplikowane ćwiczenia na maszynach, ale o regularny ruch o umiarkowanej intensywności, który zapewnią zajęcia zorganizowane. W ofercie popularnych siłowni jest coraz więcej programów bez ograniczeń wiekowych – wzmacniających, zaprojektowanych z myślą o zdrowiu kręgosłupa czy wręcz powadzonych przez fizjoterapeutę. Na pierwszych kilka zajęć możecie nawet pójść razem!

Znajdź łatwy w obsłudze smartwatch

W kontrolowaniu stanu zdrowia może też pomóc smartwatch. Najszybciej obecnie rozwijającą się kategorią produktów są zegarki monitorujące parametry zdrowotne – w tym natlenienie krwi, a nawet rytm serca. Wiele z nich informuje użytkownika o wykryciu wszelkich nieprawidłowości. Smartwatch pomoże również kontrolować długość i rytm snu, a także policzy kroki, inspirując do częstszych spacerów.

Ważne, żeby urządzenie było łatwe w obsłudze i nie wymagało codziennego ładowania. Możesz wybrać zegarek, którego sama używasz, żeby łatwiej oprowadzić rodzica po jego funkcjach.

Pomóż w rzucaniu palenia

Według tegorocznego raportu Polskiej Akademii Nauk odsetek palaczy w Polsce nie spada, a palenie tytoniu jest najważniejszą przyczyną zgonów polskich mężczyzn oraz drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet. Z kolei według danych CBOS, problem dotyczy szczególnie osób w przedziale wiekowym 45-65. Dla wielu z nich nałóg jest wieloletnim towarzyszem i nie są w stanie wygrać z nim ot tak, za pomocą siły woli. Jeśli twoi rodzice należą do tej grupy, będą potrzebowali pomocy w zmianie przyzwyczajeń…

Poza wsparciem psychicznym, twoja rola powinna obejmować konkretne działania, zwłaszcza przy znalezieniu pomocy medycznej. Przepisana przez lekarza nikotynowa terapia zastępcza, wsparcie psychologiczne, a nawet metody niekonwencjonalne (jak akupunktura) – wszystkie chwyty są dozwolone. Przy silnym uzależnieniu, można rozważyć czasowe zastąpienie tradycyjnych papierosów produktami o tzw. obniżonej szkodliwości, jak np. podgrzewacze GLO.

Badania wskazują na mniejsze narażenie na niektóre z tzw. biomarkerów ekspozycji u palaczy, którzy zrezygnowali z palenia na rzecz podgrzewania. To jednak rozwiązanie tymczasowe – nie ogranicza kontaktu z nikotyną i nie leczy z uzależnienia od tytoniu.

Wybierzcie się razem do dietetyka

Poza ogólnikowym wyobrażeniem, czy jest tzw. zdrowa dieta, większość z nas nie posiada kompleksowych informacji o benefitach i zagrożeniach naszego sposobu odżywiania. W jeszcze gorszej sytuacji są seniorzy, dla których coraz większe znaczenie ma indywidualne dopasowanie składu posiłków do potrzeb. Inaczej powinna się odżywiać osoba z podwyższonym cholesterolem, inaczej ułożymy dietę dla kogoś z niepokojącym poziomem cukru albo nadwagą.

Dlatego na tym etapie życia warto skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem i wprowadzić zmiany w jadłospisie na podstawie wyników badań. Dla mamy i taty taka wizyta może wydawać się fanaberią, dlatego można zaproponować wspólny plan poprawy swojego odżywiania. Jeśli zrobicie to razem i będziecie się nawzajem motywować, na pewno zmiany będą wydawały się mniejszym wyzwaniem, a wspólne gotowanie – okazją do spotkania.

Zadbaj o relaks

Stres nie dotyczy tylko deadline’ów w pracy – dla twoich rodziców może oznaczać coś zupełnie innego. Problemy z przyzwyczajeniem się do życia bez aktywności zawodowej albo obawa przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym, trudności finansowe, wreszcie samotność… Te czynniki mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie seniora, a przewlekły stres szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu w każdym wieku.

Jeśli zauważyłaś, że któreś z twoich rodziców przechodzi trudniejszy czas, pomyśl, jak pomóc w uspokojeniu jego nerwów. Możecie wybrać się na wspólny wyjazd albo razem ćwiczyć techniki relaksacyjne. Pomóc może też wspólne poszukiwanie nowego hobby, które nie tylko niwelowałoby objawy stresu, ale także zapewniło zachowanie aktywności i wypełniało wolny czas. Jeśli jednak gorsza forma psycho-fizyczna to już przewlekły problem, poszukaj dla swojego rodzica terapeuty z doświadczeniem w pracy z seniorami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!