Dzięki Facebookowi syn czy córka może kontaktować się przez Internet z kolegami, nawiązywać nowe przyjaźnie, dzielić się rozmaitymi wiadomościami i zdjęciami. To bardzo ułatwia nastolatkom budowanie więzi towarzyskich, niesie też jednak ze sobą pewne zagrożenia.
Chroń dziecko przed uzależnieniem
Zafascynowana Internetem pociecha spędza na Facebooku całe godziny
- Nie pozwalaj na to. Młody człowiek musi mieć też czas na naukę, sport i spotkania z rówieśnikami w realnym świecie. Zastanawiasz się, jak ten cel osiągnąć?
- Nie zakazuj dziecku korzystania z komputera, tylko wyznacz mu dzienny limit surfowania (np. do 1,5 godziny). A potem stanowczo go egzekwuj.
- Podpowiadaj, jak można inaczej (ale równie miło) spędzać wolne chwile. Zaproponuj choćby wyprawy na basen, grę w piłkę czy ciekawą lekturę.
Staraj się trzymać ważnych zasad
Chcesz się lepiej się zorientować, jak funkcjonuje Facebook? Sama się na nim zaloguj! Staniesz się dzięki temu prawdziwym partnerem dla syna czy córki, szczególnie gdy pociecha doda cię do grona swoich przyjaciół z portalu. Uważaj tylko, by czymś się nastolatkowi niechcący nie narazić.
- Lepiej nie komentuj na stronie dziecka żadnych jego zachowań. A na swoim profilu nie wstawiaj jego zdjęć. To mogłoby pociechę krępować.
- Unikaj komentarzy dotyczących zachowań przyjaciół dziecka. Młody człowiek z pewnością czułby się wtedy bardzo niekomfortowo.
- Nie proś jego kolegów (tych z Facebooka), by dodali cię do listy swoich znajomych. Pamiętaj, dla młodych ludzi obecność rodzica między znajomymi na Facebooku nie jest jakimś szczególnym zaszczytem. Pamiętaj, ostrożności nigdy zbyt wiele Dziecko nie włączyło cię do grona swych znajomych na Facebooku, a gdy poprosiłaś o jego login i hasło, odpowiedź była odmowna? Nie przejmuj się tym zbytnio, to naturalne. Nastolatki chcą po prostu chronić swoją prywatność. Zachowaj jednak czujność.
- Przypominaj, że ktoś może wyciągnąć z portalu dziecka jego np. zbyt swobodne zdjęcie z imprezy i popsuć mu tym opinię w szkole. ? Uprzedź, że w niepowołane ręce często dostają się też rozmaite osobiste informacje zamieszczone na Facebooku.
Aby uniknąć zagrożeń podczas korzystania dziecka z Internetu:
- zajrzyj na stronę: sieciaki.pl. Za jej pomocą na pulpicie ekranu zainstalujesz elektronicznego ludzika, który podpowie nastolatkowi, jak strzec się np. przed pedofilami;
- możesz założyć w komputerze specjalną rodzicielską blokadę (tzw. cybernianię pobierzesz ze strony: beniamin.pl). Dzięki niej witryny nieodpowiednie dla dziecka staną się dla niego niedostępne.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!