AdobeStock_561373322.jpeg fot. Adobe Stock

Nie czekaj na kwiaty! Zrób coś sama dla siebie na Dzień Kobiet

Na Dzień Kobiet możesz sama kupić sobie prezent, okazały bukiet albo ulubione czekoladki. Albo zrobić pierwszy krok do zmian, które na dłuższą metę poprawią twoje samopoczucie i twoją relację z ciałem.
/ 08.03.2023 11:20
AdobeStock_561373322.jpeg fot. Adobe Stock

Nadchodząca wiosna potrafi być świetnym impulsem do zmian na lepsze, a Dzień Kobiet – dobrym pretekstem, by zrobić coś, co po prostu daje ci radość. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym? Mamy kilka pomysłów na prezenty dla siebie i dla swojego ciała, które przyniosą ci więcej korzyści niż nowe perfumy.

Sport w stylu zen

Czy wyprawa na siłownię zawsze musi oznaczać wylewanie siódmych potów? Dla wielu osób, które w pandemii zaniedbały aktywność fizyczną perspektywa intensywnego wysiłku może być zniechęcająca. Strach przed nienadążaniem za grupą, przed bólem fizycznym czy zakwasami powoduje, że rezygnujemy z zajęć sportowych, zanim je wypróbujemy.

Tymczasem w klubach fitness trwa rewolucja w duchu wellness. W kalendarzu pojawia się coraz więcej zajęć o niskiej intensywności, gwarantujących przyjemność, dobre samopoczucie i satysfakcję z nauczenia się czegoś nowego. Do wyboru jest na przykład aero joga na podwieszanych hamakach i jej bardziej zróżnicowana wersja z elementami akrobatyki. Ba, pojawiają się nawet specjalne programy gimnastyki antystresowej czy kombinacje relaksujących technik stretchingu, tai chi i pilates. Takie zajęcia pozwolą nie tylko na nowo oswoić się z aktywnością fizyczną, ale i zredukować stres i napięcie. Dzięki nim karnet na siłownię może być prezentem dla siebie i początkiem nowej przygody.

Detoks bez diety

Czy wiosenny detoks musi być równoznaczny z odchudzaniem? Niekoniecznie, chociaż nie obędzie się bez drobnych wyrzeczeń. Głodówki i diety wyłączeniowe nie tylko nie oczyszczają organizmu z toksyn, ale także niosą za sobą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Jak powinien więc wyglądać sensowny detoks? Można wyłączyć z codziennej diety szczególnie szkodliwe produkty (np. napoje gazowane albo chipsy), albo, jeszcze lepiej, zrezygnować z używek.

Coraz bardziej popularne są posty alkoholowe, w których na miesiąc albo na dłużej rezygnujemy z napojów wyskokowych. Już 30 dni bez jakichkolwiek procentów pozwala cieszyć się niższym ciśnieniem krwi, lepszym trawieniem, ładniejszą cerą i wyższą jakością snu.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o papierosy – tej używce zawsze towarzyszy uzależnienie fizyczne i psychiczne. Dla osób, które nie wyobrażają sobie odstawienia używki z dnia na dzień albo podejmowały nieskuteczne próby rzucenia, istnieje szansa na pewne ograniczenie szkodliwości nałogu. Zawarte w publikacji “Heat-not-burn tobacco products and cardiovascular risk reduction: A systematic review of randomized controlled trials” podsumowanie dotychczasowych badań naukowych wskazuje, że podgrzewacze tytoniu, jak glo new heating technology, stanowią mniejsze niż tradycyjne papierosy zagrożenie dla zdrowia układu krwionośnego.

W przypadku takiego detoksu gratyfikacja nie jest natychmiastowa, ale zaczniesz się nim cieszyć, gdy poczujesz pierwsze efekty odstawienia szkodliwych nawyków.

Odkryj masaże w wersji pro

Minęły czasy, gdy idealny masaż miał być delikatnym mizianiem z maseczką z aromatycznej czekolady. Dziś od masażu wymagamy przede wszystkim efektów. Ogromną popularnością cieszy się technika tajska, która potrafi być lekko bolesna, ale pozwala bardziej skutecznie redukować napięcia mięśniowe i łagodzić skutki stresu. Z kolei popularna bańka chińska pomaga zredukować cellulit i poprawić jędrność skóry.

Najszybciej popularność zdobywają masaże twarzy, których celem jest nie tylko relaks, ale także optyczne odmłodzenie. Japońska technika kobido jest wręcz nazywana niechirurgicznym liftingiem twarzy. Wymaga od masażysty wysokiej sprawności i doświadczenia, ale efekty głębokiego masażu tkanek są spektakularne – nie tylko relaksuje, ale i na dłuższą metę potrafi przywrócić jędrność skóry i poprawić owal twarzy. Warto spróbować!

Otwórz się na seks

Jeśli w twojej sypialni rządzi nuda, warto działać jak najszybciej. Nie, wcale nie chodzi o fikuśne stroje i kajdanki z futerkiem. Nowoczesne sposoby na poprawę życia seksualnego wymagają otwartości umysłu, a czasem pomocy terapeuty albo seksualnego coacha. Może sposobem na odkrycie siebie na nowo będą eksperymenty solo? A może warto wypróbować we dwoje medytacyjne techniki zaczerpnięte z seksu tantrycznego?

Jednym z lęków, które warto przezwyciężyć jest obawa przed wprowadzaniem do sypialni gadżetów i zabawek. Te przaśne ze spowitych mrokiem sex shopów są w odwrocie – współczesne wyglądają jak dzieła sztuki nowoczesnej, a sklepy szczycą się ciałopozytywnym podejściem i podpierają się ekspercką wiedzą. Wybierz miejsce przeznaczone tylko dla kobiet, w którym możesz oczekiwać indywidualnego podejścia i niekrępującej atmosfery. Nie krępuj się prosić o rekomendację, daj się zaskoczyć i zrób sobie niespodziankę dla zmysłów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!