Wyraź jasno czego oczekujesz
Dopóki nie będzie komunikacji wprost o wzajemnych oczekiwaniach i konkretnych ustaleń, opieramy się tylko na naszych założeniach. Każdy może mieć je inne. Podobnie jest ze zdaniami „Czemu mnie nie zaprosili”, „Myślałam, że mi więcej zapłacą”. Bez sprawdzania z innymi rzeczywistości, testowania czy myślimy o tym samym, narażamy się na zawód. Może nie zaprosili, bo nie wiedzieli, że masz czas wolny albo ochotę przyjść? Może nie zapłacili więcej, bo nie wiedzieli o wszystkim co zrobiłaś w tym projekcie albo byli przekonani, że tak się umówiliście?
Jak wyrazić swoje oczekiwania?
„Powinno być inaczej”, „Wypada, żebyś się tak nie zachowywał”- słowa „powinno” i „wypada” są niekorzystne, bo zdejmują odpowiedzialność z osoby, która je wypowiada. Słowa bez podmiotu zakładają istnienie jakieś nieznanej normy, zasady. Trudniej działać kiedy są oczekiwania nie są głośno wypowiedziane. Jeżeli powiesz „Chciałem zrobić inaczej” to jest to zdanie, z którym można coś zrobić. Zastanowić się czego potrzebowałem, jakie są możliwości działania. Zamiast słowa „wypada”, które zakłada ogólną zasadę, bardziej trafnie będą słowa, które nie zaciemniają obrazu: „oczekiwałam, miałam nadzieję, spodziewałam się”.
Czytaj także:
Dlaczego warto zmieniać zdanie?
Odważ się sprzeciwiać!
Jak odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją?
Jak przestać porównywać się z innymi?
Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.
Odważ się sprzeciwiać!
Jak odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją?
Jak przestać porównywać się z innymi?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!