Oczekiwania wobec innych - jak wyrazić to czego oczekujesz

Oczekiwania wobec innych fot. Fotolia
Często słyszymy, że coś powinno być zrobione bo "tak wypada". Czy rzeczywiście powinniśmy robić to, co należy a nie to co chcemy? Sprawdź!
Marta Wilczkowska / 27.12.2013 06:59
Oczekiwania wobec innych fot. Fotolia
Często mówisz do siebie: „Oni powinni mi to zaproponować wcześniej”, „Powinno być inaczej”, „Czemu mnie nie zaprosili”, „Myślałam, że mi więcej zapłacą”, „Wypadało, żeby zachował się inaczej”, „Nie mogę uwierzyć, że on tak mógł się zachować”? Wspólną podstawą tych stwierdzeń jest założenie, że inni ludzie zawiedli nasze oczekiwania. Nie zachowali się „tak jak należy”. Kiedy często nas spotykają takie sytuacje, łatwo o frustrację i zniechęcenie. Początkiem zmian może być odkrycie ukrytych założeń, leżących u podstaw rozgoryczenia.

Wyraź jasno czego oczekujesz


Dopóki nie będzie komunikacji wprost o wzajemnych oczekiwaniach i konkretnych ustaleń, opieramy się tylko na naszych założeniach. Każdy może mieć je inne. Podobnie jest ze zdaniami „Czemu mnie nie zaprosili”, „Myślałam, że mi więcej zapłacą”. Bez sprawdzania z innymi rzeczywistości, testowania czy myślimy o tym samym, narażamy się na zawód. Może nie zaprosili, bo nie wiedzieli, że masz czas wolny albo ochotę przyjść? Może nie zapłacili więcej, bo nie wiedzieli o wszystkim co zrobiłaś w tym projekcie albo byli przekonani, że tak się umówiliście?

Jak wyrazić swoje oczekiwania?


„Powinno być inaczej”, „Wypada, żebyś się tak nie zachowywał”- słowa „powinno” i „wypada” są niekorzystne, bo zdejmują odpowiedzialność z osoby, która je wypowiada. Słowa bez podmiotu zakładają istnienie jakieś nieznanej normy, zasady. Trudniej działać kiedy są oczekiwania nie są głośno wypowiedziane. Jeżeli powiesz „Chciałem zrobić inaczej” to jest to zdanie, z którym można coś zrobić. Zastanowić się czego potrzebowałem, jakie są możliwości działania. Zamiast słowa „wypada”, które zakłada ogólną zasadę, bardziej trafnie będą słowa, które nie zaciemniają obrazu: „oczekiwałam, miałam nadzieję, spodziewałam się”.

Czytaj także:

Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA