Piasek, woda, błotko

Twój maluch nie może się już doczekać biegania po plaży i skakania przez fale? Zaskocz go nowymi pomysłami na wspólne letnie dni.
/ 15.04.2008 15:53
Zbuduj kilka piaskowych budowli, np. zamek z wieżami, most nad kanałkiem czy lodową górę, i pozwól smykowi zrównać je z ziemią. Będzie miał przy tym sporo frajdy! Roczne dzieci wprost uwielbiają być sprawcami takich zdarzeń.

Znikająca linia (dla dwulatka)
Wybierzcie się na spacer po plaży i poszukajcie dwóch patyczków. Stańcie nad brzegiem morza i razem narysujcie linię równoległą do morza. Powiedz malcowi, że zaraz przypłynie fala i zmyje Wasz rysunek. Potem narysujcie następną linię – bliżej lub dalej od morza – i znów poczekajcie, aż fala ją zaleje. Zaproponuj dziecku, by stanęło za linią i sprawdziło, czy morze dotknie jego stópek. Co to daje? Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową i refleks.

Bujanie nad wodą (powyżej 6. miesiąca)
Jak się bawić: Weź malucha na ręce i podejdź z nim do brzegu. Gdy nadejdzie fala, schyl się tak, by woda lekko ochlapała mu stópki. Powtórz to kilka razy. Jeżeli jest bezwietrznie i nie ma fal na wodzie, możesz stopniowo zmoczyć całe nóżki dziecka, a potem mokrą ręką delikatnie prysnąć kilka kropli wody na jego rączki. Zbliżaj i oddalaj malca od wody, wygłupiając się. Niemowlaki to uwielbiają! Co to daje? Rozwesela i oswaja malca z wodą.

Gdzie jest rączka, a gdzie nóżka? (dla trzylatka)
Połóż dziecko na piasku, podkładając mu pod główkę ręcznik lub kocyk. Powiedz, że będziesz powoli zasypywać go piaskiem: najpierw prawą nóżkę, potem lewą itd. Kiedy na powierzchni zostanie już tylko głowa i szyja malca, poproś, aby sam wykopał się jednym ruchem. Potem zaproponuj, aby maluszek zasypywał piaskiem Ciebie, nazywając po kolei części Twojego ciała. Po skończonej zabawie razem pobiegnijcie do wody, żeby się wykąpać. Co to daje? Uczy nazywania części ciała i rozpoznawania stron: "prawa", "lewa", wzmacnia też łączącą Was więź.

Masowanie błotkiem (dla dzieci w każdym wieku)
Podejdź z maluchem do brzegu. Zaproponuj, żeby położył się na piasku, a wtedy ty zrobisz mu supermasaż. Weź w dłonie trochę piaskowego błotka i delikatnie masuj nim stópki malca. Następnie przejdź do całych nóżek, rączek, a na koniec także plecków. Po masażu weź pociechę na ręce i zanurzcie się w morzu. W następnej kolejce pozwól dziecku, by wymasowało piaskiem ciebie. Co to daje? Rozluźnia ciało i daje uczucie odprężenia.

Plażowe obrazki (dla czterolatka)
Zabierz pociechę na spacer brzegiem morza. Weźcie ze sobą koszyczek lub plastikową torebkę, do której włożycie znalezione skarby: muszelki, kamyczki, patyczki itd. Gdy wrócicie, wyrównajcie powierzchnię piasku i ułóżcie obrazki. Najpierw dziecko może naśladować twoje pomysły, potem zamieńcie się rolami. Na końcu ułóżcie to, co chcecie. Co to daje? Ćwiczy naśladowanie, koordynację wzrokowo-ruchową i wyobraźnię.

Burzenie budowli z piasku (powyżej roku)
Zbuduj kilka piaskowych budowli, np. zamek z wieżami, most nad kanałkiem czy lodową górę, i pozwól smykowi zrównać je z ziemią. Będzie miał przy tym sporo frajdy! Roczne dzieci wprost uwielbiają być sprawcami takich zdarzeń (w domu np. zrzucają lub burzą wieże z klocków). Ale potem spróbuj namówić malca na ich odbudowę, oczywiście potrzebna będzie twoja pomoc. Co to daje? Uczy myślenia przyczynowo-skutkowego.

Tekst: Marta Ramm - psycholog dziecięcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!