Początek roku szkolnego to często większy stres dla rodziców niż dla dzieci. Jak sobie z nim poradzić?

początek roku szkolnego fot. Adobe Stock
Te naturalne metody mogą pomóc.
początek roku szkolnego fot. Adobe Stock

Nie jesteś pewna, czy sobie poradzą, jak zniosą system edukacyjny, ocenianie, nowych kolegów i koleżanki. Obawiasz się, czy tobie — rodzicowi — wystarczy czasu i siły na wieczorne odrabianie lekcji, czytanie lektur i motywowanie do nauki? To normalne. Większość z nas tak ma. W końcu szkoła to zupełnie nowy i niezwykle odpowiedzialny rozdział w życiu dziecka i jego opiekunów. Masz prawo czuć obawy. 
 

Większość zmian rodzi stres

I trzeba to zaakceptować. Ludzka natura taka już jest. Nie lubimy zmian, często mamy problem z odnalezieniem się w nowej sytuacji. A pójście dziecka do szkoły to zdecydowanie taki moment. Kończy się radosne i beztroskie dzieciństwo. Zaczyna się czas nauki i obowiązków, które dotyczą i dziecka, i rodzica. Twój maluch wkracza w nowe środowisko, poznaje nowych znajomych, nauczycieli, nowe zasady i system oceniania. A ty? Ty też wkraczasz w nowy, ale znany z autopsji świat szkolnych murów. Wracają wspomnienia z dzieciństwa, widmo klasówek, kartkówek, (elektronicznego) dzienniczka. Zastanawiasz się, czy twoje dziecko da radę. Tu pojawia się często to niewypowiadane głośno pytanie: „Czy ja dam radę?”. Warto przybliżyć więc hasło „stres”, jego przyczyny i techniki radzenia sobie z nim.
 

Oswoić to, co nieznane

W medycynie pojęcie to pojawiło się w 1926 roku i zostało użyte przez H. Selye. Stres według niego to „nieswoista reakcja organizmu na wszelkie stawiane mu żądanie”. Wyróżniamy stres krótkotrwały (motywujący) i permanentny (destrukcyjny, który przejmuje kontrolę nad nami i naszym życiem). 
Jak powstaje stres? Nadnercza wydzielają hormony (adrenalinę i noradrenalinę), źrenice rozszerzają się, wzrasta tętno, przyspiesza akcja serca i oddech. Wytwarza się też kortyzol. Jak sobie z nim poradzić, gdy obowiązki szkolne tuż, tuż?
 

Aktywność fizyczna

Obniża poziom stresu we krwi, a do tego wytwarza endorfiny — hormon szczęścia. Wieczorem po męczącym dniu idź na spacer, pobiegaj lub praktykuj jogę. Wyjdź z autobusu 2-3 przystanki wcześniej i pokonaj ten dystans pieszo. Dotlenisz się, uspokoisz i być może spojrzysz na wiele rzeczy z innej perspektywy.

 

Moc ziół

Istnieje szeroki wybór uspokajających ziół, które są naturalne i pomocne w sytuacjach stresogennych. Kwiat lawendy, ziele męczennicy, kwiat rumianku, ziele werbeny czy liście lipy to zioła, które możesz pić na co dzień w razie potrzeby. Jeśli masz problemy z zasypianiem, to ciepły napar z kwiatów lawendy lekarskiej przed snem lub ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropli eterycznego olejku lawendowego mogą się doskonale sprawdzić.
 

Pomyśl o homeopatii

Leki homeopatyczne w naturalny sposób mogą pomóc poradzić sobie ze stresem. 
Jeśli odczuwamy silny niepokój i tremę przed nadchodzącym ważnym wydarzeniem, jak np. egzamin, rozmowa o pracę, wystąpienie publiczne przydać może się Gelsemium sempervirens. Może on pomóc osobom, które nie mogą spać i czują całkowitą pustkę w głowie.
Jeśli z kolei lęk i trema powodują nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie i chaos myślowy, można sięgnąć po Argentum nitricum. 
Jeżeli trudno jest nam uporać się z dojmującą tęsknotą, poczuciem krzywdy, frustracją pomocna okazać się może Ignatia amara. 
Z kolei Staphysagria może się przydać osobie, która w danej sytuacji czuje się niesprawiedliwie i źle potraktowana, odczuwa silną złość i żal, lecz jednocześnie tłumi emocje. Staphysagria warto rozważyć, gdy dana  osoba czuje się niepotrzebna i odrzucona, niezrozumiana (utrata pracy, mobbing w pracy itp.). Aconitum napellus może pomóc na ataki lęku lub paniki.
 
 

Czas tylko dla siebie

Daj sobie prawo do odpoczynku i naucz się to robić. To oczywiste, że masz sporo obowiązków, a teraz, gdy twoje dziecko pójdzie do szkoły, będzie ich więcej. Jeśli jednak chcesz spełniać się na różnych polach swojego życia (tych zawodowych, rodzinnych i społecznych), to koniecznie zadbaj o siebie. Spokojnie wypita herbata, dobra książka, domowe SPA — to niewielkie rzeczy,  małe przyjemności, na które warto sobie pozwolić.
 

Trening oddechu 

W sytuacjach stresowych zwróć uwagę na swój oddech. Zapewne staje się płytki i przyśpieszony. Postaraj się to zmienić. Oddychaj głęboko i powoli. W wolnych chwilach możesz zastosować techniki progresywnej relaksacji, takie jak chociażby Trening Jacobsona. Polega on na rozluźnieniu mięśni i kontroli oddechu. Regularne powtarzanie tego treningu sprawi, że nauczysz się przejmować stery w sytuacji stresogennej. 
 

Otaczaj się dobrymi ludźmi 

I chłoń ich pozytywną energię. Z pewnością masz kogoś takiego. Być może to twoja przyjaciółka, siostra, brat, mama, tata, mąż lub dziecko. W trudnych momentach warto rozmawiać, mówić o emocjach i przeżyciach. Nie obawiaj się nazywać tego, co czujesz. Mów o lęku i swoich troskach. To żaden wstyd, że się czegoś boisz lub że z czymś sobie nie radzisz. Wręcz przeciwnie — przyznanie się do tego przed sobą i innymi to spora odwaga.
Naucz się też prosić o pomoc. Teraz, gdy czujesz lęk przed nową sytuacją, w jakiej niebawem znajdzie się twoja rodzina, być może osoba z zewnątrz będzie mogła wesprzeć cię najlepiej. Możliwe, że tuż po rozpoczęciu roku szkolnego będziesz potrzebowała pomocy w odebraniu dziecka z placówki lub w odrabianiu z nim lekcji. Sprawdź, czy twoi rodzice lub najbliżsi znajomi mieliby ochotę od czasu do czasu cię wyręczyć. 
 

 

Psychoterapia

Nie z każdym rodzajem stresu można poradzić sobie samodzielnie. Nie wszystko jesteś w stanie przepracować sama. Długotrwały i wyniszczający stres wymaga pomocy specjalisty, który oceni sytuację i zaplanuje leczenie: psychoterapię, środki farmakologiczne lub jedno i drugie. Ważne jest, abyś w porę zauważyła problem, nie bagatelizowała go i nie wstydziła się. Najważniejsze jest twoje zdrowie, dobre samopoczucie i możliwość komfortowego funkcjonowania. 
 
 
Materiał powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej
 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: stres

Redakcja poleca

REKLAMA