1
z
5
Przemoc w szkole
Do niedawna agresywne zachowania wśród dzieci i młodzieży uważane były za etap dojrzewania. Jednak z ostatnich doniesień wynika, że większość agresywnych zachowań to niejednorazowe wybryki, a stałe znęcanie się fizyczne i psychiczne nad upatrzoną ofiarą.
2
z
5
Przemoc w szkole
Zdaniem specjalistów, problem nękanie jest częstszy wśród dziewczynek niż chłopców.
3
z
5
Przemoc w szkole
Długotrwałe narażenie na przemoc skutkuje obniżeniem samooceny, problemami społecznnymi - trudnościami w nawiązywaniu kontaktów, a także skłonnościami do izolacji.
4
z
5
Przemoc w szkole
Brak reakcji na przemoc sprawia, że jej sprawcy pozostają bezkarni, utrwala się w nich agresywne zachowanie, obniża się poczucie odpowiedzialności za własne czyny, a także znacznie łatwiej wchodzą w konflikt z prawem.
5
z
5
Przemoc w szkole
Ofiary przemocy zwykle nie szukają pomocy. Powodem jest strach przed prześladowcami, wstyd, obawa przed pogorszeniem sytuacji. Zdarza się, że ofiary są szantażowane. Często też obarczają się winą za zaistniałą sytuację.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!