Ewa Woydyłło: Ależ skąd, właśnie że palą! (Zresztą młode Polki, czyli dziewczęta, palą nawet więcej niż chłopcy…)
- Do czego to doszło? I dlaczego właściwie do tego doszło?
Ewa Woydyłło: Otóż doszło do tego niejako „przy okazji“, zupełnie nieprzewidzianie i niechcący. Dotyczy to większości niegdyś wyłącznie męskich przywilejów i praw.
Jest tylko jedno ale.
W tej pogoni za równouprawnieniem kobiety zapędziły same siebie w pułapkę. Jest nią najgłupszy rodzaj równości, czyli prawo do palenia, picia alkoholu i nieograniczonej swobody seksualnej.
Dawniej – w skądinąd mrocznych wiekach męskiej opresji – surowe obyczaje chroniły kobiety przed szkodliwymi dla zdrowia zachowaniami.
A dziś co? Surowe obyczaje przeszły do lamusa i ich miejsce zajął obyczaj totalnego przyzwolenia na wszystko „czego dusza zapragnie“ – bez względu na płeć.
A dusza, zwłaszcza dusza młoda i niedoświadczona, często pragnie rzeczy głupich i szkodliwych. Tak właśnie tysiące kobiet zaczęło na przykład palić, aż wpadło w nałóg. Tym sposobem najcenniejsza część kobiecości, czyli wrażliwość na piękno i dobro, zaczęła ulegać erozji pod wpływem trucizny, która uzależnia jak narkotyk i potem trzyma w pułapce uzależnienia aż do wyniszczenia zdrowia i urody.
Polki, nie dajcie się! Zachowajcie zdobyte równouprawnienie, ale odzyskajcie wolność. Rzućcie palenie: skorzystajcie z pomocy, dzięki której wyzwalanie się z nałogu będzie łatwiejsze, mniej samotne i bardziej skuteczne.
Oto nasze hasło: POLKI NIE PALĄ.
Niech stanie się ono również waszym hasłem.
MOTYWACJA
- Dlaczego lepiej rzucić palenie?
Ewa Woydyłło: To proste: palenie źle wpływa na zdrowie i na urodę. Nikotynizm zagraża zdrowiu i to nie tylko u samych palaczy, lecz również u osób narażonych na tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu z cudzych papierosów. W ten sposób palacze nikotynizują całe otoczenie.
Z badań epidemiologicznych wynika, że dzieci palących rodziców cierpią na alergie i infekcje dróg oddechowych wielokrotnie częściej niż dzieci wzrastające w czystym powietrzu. Palacze cierpią na dolegliwości gardła, oskrzeli i krtani, chorobę wieńcową, uszkadzają płuca i przez to coraz słabiej się dotleniają, a to źle wpływa na odporność, pamięć, zdolność uczenia się i dobry sen. Z zalegających w komórkach złogów nikotynowych i smółek mogą powstawać zmiany nowotworowe najczęściej w układzie oddechowym i pokarmowym, ale nie tylko.
Są też powody estetyczne. Palacze brzydko pachną, mają ciemne zęby i zniszczoną cerę. Mają stopniowo coraz krótszy oddech, więc szybciej się męczą, przez co nie mogą w pełni korzystać z rekreacji ruchowej, co wpływa na mało aktywny styl życia.
Rozważając zamiar zaprzestania palenia warto dobrze się zastanowić jakie konkretne korzyści mogą wyniknąć z tej decyzji. Oto lista takich korzyści - zaznacz te, które mogą ciebie dotyczyć:
1. Zaoszczędzisz pieniądze wydawane dotąd na papierosy (oblicz w przybliżeniu, jaka to będzie kwota np. przez rok)
2. Pozbędziesz się wstrętnego oddechu, pożółkłych zębów i palców
3. Poczujesz się zdrowsza, będziesz swobodniej oddychać w czasie biegu i przy wchodzeniu po schodach
4. Znowu zaczniesz czuć zapachy i smaki potraw
5. Twoje włosy i skóra uwolnią się od przykrej woni stęchłego dymu
6. Twoje ubrania i mieszkanie zaczną znowu pachnieć czysto i świeżo
7. Po pewnym czasie przestaniesz kaszleć i odchrząkiwać zbierającą się
w oskrzelach flegmę
8. Twoja cera przestanie być szara i zmęczona i nabierze zdrowego wyglądu
9. Stopniowo powróci twój dawny czysty i dźwięczny głos
10. Staniesz się bardziej odporna na infekcje i choroby
11. Zaczniesz się budzić bez absmaku w ustach
12. Niepalące osoby w twoim domu i w pracy będą ci wdzięczne i zaczną cię
szanować za wielki wyczyn
BO UWOLNIENIE SIĘ OD NAŁOGU – TO NAPRAWDĘ WIELKI WYCZYN
Jest jeszcze punkt 13: Poprawi się twoje samopoczucie psychiczne, ponieważ poprzez skuteczne uwolnienie się od nałogu umocnisz swoje POCZUCIE WARTOŚCI. Gdy skutecznie zwalczysz obsesyjną potrzebę dostarczania sobie kolejnych porcji nikotyny, stopniowo ustąpi głód nikotynowy i staniesz się WOLNA.
• Będziesz bez zniecierpliwienia wytrzymywać długie podróże samolotem czy koleją
• Z twojego samochodu ulotni się ohydny fetor stęchłego dymu i zalegających w popielniczce petów
• Przestaniesz zaśmiecać ulice i jezdnie wyrzucanymi niedopałkami
• Nie będziesz musiała palić na ulicy wyglądając jak osoba z półświatka
• Wychodząc z kina, koncertu czy teatru nie będziesz spieszyć się do najbliższej kawiarni, żeby jak najszybciej zapalić
• Z pracy i innych miejsc, gdzie nie wolno palić, nie będziesz musiała wychodzić wraz z innymi nałogowcami na ulicę lub do cuchnącej
palarni by zapewnić sobie co pewien czas niezbędną dawkę swego narkotyku
• Wreszcie będziesz czuła się komfortowo i przyjemnie spędzając czas w kawiarniach, pubach, restauracjach, parkach, a nawet po prostu chodząc ulicami – bez dręczącego głodu nikotynowego
Zacznij od siebie. Przestudiuj podane tu argumenty i pozwól się przekonać. Jeżeli uda ci się rzucić palenie, stanie się to dla ciebie powodem do dumy i radości, a także zadowolenia z siebie. Będzie to świetny sposób, aby przekonać samą siebie, że jesteś:
- ODWAŻNA
- SILNA
- ROZUMNA
- MASZ KONTROLĘ NAD SWOIM POSTĘPOWANIEM
- POTRAFISZ DBAĆ O SIEBIE
- DAJESZ DOBRY PRZYKŁAD INNYM (np. swoim dzieciom)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!