Jak pokonać wewnętrznego krytyka?
Pomóc Ci może m.in.: pozytywny monolog wewnętrzny, czyli rozmowa człowieka z samym sobą. Są to m.in. bieżące komentarze do zdarzeń, wspomnienia, analizy, pytania. Odzwierciedla sposób, w jaki traktujemy samych siebie. Mamy możliwość wpływu na treść naszego monologu wewnętrznego poprzez zmianę myśli negatywnych na pozytywne.
Zmiana zdań negatywnych na pozytywne w monologu wewnętrznym wymaga świadomej decyzji i pracy nad umysłowymi nawykami. Zdania pozytywne powinny być szczere i zindywidualizowane. Oto przykłady:
- Zdanie negatywne: Nic nie potrafię zrobić dobrze
- Zdanie pozytywne: Mam prawo do popełnia błędów i mam wiele mocnych stron
- Kiepsko wypadam na randkach (Chłopak nie odezwał się po randce)
- Nie potrafię zainteresować sobą mężczyzny (Podczas ostatniej randki, często zapadała cisza)
Dołujący monolog wpływa na zachowanie i staje się samospełniająca przepowiednią. Więc jeśli chcesz zabłysnąć w towarzystwie, poznać kogoś interesującego powinnaś zaufać swoim umiejętnościom i zaletom.
Anna Lipińska
Psycholog, trener rozwoju osobistego. Prowadzi warsztaty, podczas których uczy praktycznych umiejętności psychologicznych. W swojej pracy stosuje dwie metody, tj: coaching i psychoedukację. Pomaga ludziom poczuć większą kontrolę nad swoim życiem, lepiej sobie w nim radzić, odkryć swoje potencjały, spełnić swoje marzenia. Aktualnie kończy pracę nad poradnikiem „Coaching miłości, czyli jak kochać i dać się kochać”. Wiecej informacji na annalipinska-coach.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!