Stres w pracy a wypalenie zawodowe fot. Fotolia

Stres w pracy a wypalenie zawodowe - kiedy stres prowadzi do wypalenia

Bywa, że już w niedzielę wieczorem stresujesz się nadchodzącym tygodniem pracy? Zobacz, czy grozi ci syndrom wypalenia zawodowego
Marta Wilczkowska / 31.03.2014 13:28
Stres w pracy a wypalenie zawodowe fot. Fotolia
Powrót do pracy po weekendzie może być dobrą okazją do przyjrzenia się swojemu samopoczuciu w związanemu z pracą. Czy myśl o powrocie kojarzy się z radością czy z niepokojem? Rutyna i rytm pracy mogą spowodować, że łatwiej jest przeoczyć poważne skutki stresu w pracy. Zobacz, jak walczyć z wypaleniem zawodowym

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?


Objawy długotrwałego stresu prowadzą do wypalenia zawodowego. Niskiej satysfakcji z pracy, która wcześniej sprawiała przyjemność. Niektóre osoby skarżą się na poczucie utraty sensu, braku rozwoju zawodowego. Warto przyjrzeć się środowisku pracy. Potęgować stres może wpływać brak możliwości podejmowania decyzji, wroga atmosfera skoncentrowana na rywalizacji oraz brak jasnych zasad. Amerykańska psychology Christina Maslach wymienia trzy składniki wypalenia zawodowego:
  • wyczerpanie emocjonalne,
  • obniżenie wrażliwości wobec innych,
  • poczucie braku sensu i marnowania czasu.

Kiedy stres prowadzi do wypalenia zawodowego?


Kiedy zaangażowanie w pracę zostaje zastąpione wyczerpaniem emocjonalnym i fizycznym. Zamiast energii i zapału do pracy, pojawia się bierność. Rozpoznanie źródeł własnego stresu umożliwia rozpoczęcie zmian. Obserwowanie się, poznawanie swoich nawyków i przyzwyczajeń pozwoli zidentyfikować dzwonki alarmowe, które będą motywowały do zmian. Twoją uwagę powinny zwrócić:
  • wyraźne zmiany w odżywaniu (zarówno utrata apetytu jak i objadanie się),
  • częste przyjmowanie środków uspokajających,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zaburzenia snu (problemy ze snem lub nadmierna senność),
  • brak balansu między życiem prywatnym a zawodowym,
  • zrezygnowanie z czasu wolnego i hobby.

Co robić, jeśli widzisz u siebie te objawy?


Zaobserwowanie u siebie niepokojących objawów to pierwszy krok do zmian. Możesz się przyjrzeć dlaczego się pojawiły i czego potrzebujesz, żeby poczuć się lepiej. W sytuacji kiedy samemu trudno zobaczyć cały obraz, pomocne może być skorzystanie z konsultacji  psychologicznych bądź coachingu.

Czytaj także:

Martyna Gralewska – psycholog i coach, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię i coaching indywidualny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!