Szkoła szczęścia

Szkoła szczęścia

Chcesz, by los wreszcie się do ciebie uśmiechnął? Nie ma sprawy. Podpowiadamy, jak chwytać okazję i czerpać z życia garściami.
/ 09.07.2008 16:36
Szkoła szczęścia
Spróbuj, bo warto. Tak niewiele potrzeba, by naprawdę doświadczyć tego, co kryje się pod słowami: radość, satysfakcja i miłość... Oto kurs, który odmieni twoje życie. To szkoła optymizmu i mądrego planowania. Bo szczęście nie jest dziełem przypadku, lecz stanem, który osiąga się dzięki systematycznej pracy. Nie wierzysz? Nie musisz. Po prostu sprawdź!
Lekcja pierwsza
Czas przeszły, przyszły i teraźniejszy
Było, jest, będzie. Banalne – nie do pomylenia. A jednak! Tobie czas przeszły i przyszły wciąż mieszają się z teraźniejszym. Zamiast cieszyć się chwilą, wracasz myślami do przykrych zdarzeń. Albo martwisz się na zapas. Najwyższa pora zmienić przyzwyczajenia!

1. Wybaczaj sobie pomyłki. Perfekcjonistki mają w życiu pod górkę. Nie można być świetnym we wszystkim. Spróbuj oceniać siebie według tej samej miary, co innych. Realistycznie, a nie tylko krytycznie.
2. Przymykaj oko na własne słabości. Przerwałaś dietę, zanim na dobre ją zaczęłaś? Zamiast wypominać sobie brak silnej woli, rozkoszuj się kawałkiem tortu. Skoro już go zjadasz, zjadaj ze smakiem. Tą samą zasadą kieruj się także w innych sytuacjach. Pamiętaj, że życie nie składa się wyłącznie z zakazów!
3. Stawiaj sobie osiągalne cele. Jeśli będziesz mierzyć zbyt wysoko, za chwilę zaczniesz panikować na myśl o trudnościach, które mogą pojawić się na twojej drodze. Postaw sobie realny cel. Bądź cierpliwa. Jeśli zasiejesz, zbierzesz plony. Ale to wymaga czasu.
4. Sięgnij do szafy z marzeniami. Nie trzymaj się w życiu kurczowo jednego planu. Bo jeśli się nie uda, przepadłaś. Masz przecież całą listę marzeń do spełnienia. Im więcej opracujesz "planów awaryjnych", tym łatwiej będzie ci optymistycznie patrzeć w przyszłość.
5. Naucz się rozładowywać stres. Sięgnij po sprawdzone metody. Ruch, regularny sen, techniki relaksacyjne – to działa! Weźmy typowy kobiecy lęk – ten przed niechcianą ciążą. Bez odpowiedniego zabezpieczenia stres gwarantowany – miesiąc w miesiąc. Niepotrzebnie!

Lekcja druga
Zaimki
Ja, ty, moje, nasze – te krótkie słówka mają kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia. Warto je sobie powtórzyć, by używanie ich przestało wreszcie nastręczać ci trudności.

1. Pozwól sobie na odrobinę zdrowego egoizmu. Dawaj, ale miej też odwagę brać. Przyjmuj komplementy. Dziękuj za pochwały. Ba, naucz się podkreślać swoje zalety. Zasługujesz na uznanie!
2. Uczyń priorytet ze słowa "MY". Miłość – bez niej o szczęściu nie może być mowy. Ciesz się, że kochasz i jesteś kochana. Nie dziel jednak świata na "jego" i "twój". Sukcesy partnera są twoimi sukcesami. Masz prawo być z nich dumna.

Lekcja trzecia
Zaprzeczenia
"Nie" – to słowo bywa kluczem do szczęścia. A ty? Czy potrafisz odmawiać? Wyrażasz własne zdanie? Jeśli sądzisz, że uległość to krok na drodze ku lepszemu życiu, nie masz racji. Wcześniej czy później wyręczanie innych da ci się we znaki. Już czujesz się przeciążona obowiązkami, wykorzystywana, niedoceniana? Spróbuj inaczej!

1. Naucz się mówić "nie". Odrobina asertywności jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Realnie oceniaj swoje możliwości. Jeśli szef dokłada ci obowiązków, oponuj, bo wejdzie mu to w krew! Nie obwiniaj się, że nie wyrabiasz się ze wszystkim – lepiej zrobić mniej, ale chętnie i dobrze.
2. Znajdź czas tylko dla siebie. Każdy wciąż czegoś od ciebie chce? Pamiętaj, że jednym z petentów jest twój własny organizm. Czasem musisz odmówić innym, by zregenerować siły.
3. Nie rób nic wbrew sobie. Jeśli zbyt łatwo dajesz za wygraną, tracisz pewność siebie. Pokazuj, że potrafisz bronić swoich racji. Tym, którzy wiedzą, czego chcą, żyje się łatwiej. Ludzie szanują ich i traktują jak prawdziwy autorytet.
4. Miej własne zasady. Presja otoczenia bywa silna. Kto się jej nie podda? Ten, kto zawczasu wypracuje swój własny kodeks postępowania. Stwórz go w zgodzie z sumieniem. Potem pamiętaj tylko o jednym – trzymaj się swoich zasad.

Warto wiedzieć...
Posiadanie dzieci to jeden z warunków szczęścia rodziny, ale także wyjątkowo ważna decyzja. Nic zatem dziwnego, że co piąta kobieta obawia się nieplanowanej ciąży. Na szczęście można uporać się z ciągłą nerwówką, nie rezygnując z seksu. Jak? Co czwarta kobieta uważa, że najlepszym sposobem jest antykoncepcja. Oczywiście pod warunkiem, że będzie niezawodna, bezpieczna dla zdrowia i niedroga. Szukając takiego rozwiązania, coraz więcej kobiet sięga po plastry antykoncepcyjne Evra. To najnowocześniejsza metoda antykoncepcji dostępna w Polsce. Daje komfort (wystarczy o niej pamiętać raz w tygodniu), nie wymaga zmiany stylu życia i gwarantuje wysoką skuteczność (wymioty, biegunka czy zażywanie innych leków nie obniżają jej skuteczności). To prosta recepta na to, by pokonać stres i bez ograniczeń cieszyć się bliskością partnera.

Karolina Wikieł/Przyjaciółka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!