Sztuka rozmowy - sztuka konwersacji

Sztuka rozmowy fot. Fotolia
Umiejętność prowadzenia interesujących rozmów to prawdziwy atut. Osoby, które to potrafią, błyszczą towarzystwie! Co im to ułatwia?
/ 31.12.2012 06:59
Sztuka rozmowy fot. Fotolia
Fascynujący rozmówcy często są postrzegani jako ludzie bez kompleksów, sympatyczni, otwarci na innych. I właśnie to przede wszystkim sprawia, że gdziekolwiek się znajdą, zaraz otacza ich grupka zaciekawionych słuchaczy. Sztuki prowadzenia zgrabnej konwersacji można się również po prostu nauczyć! Podpowiadamy jak mówić, by Cię słuchano:

1. Przełam onieśmielenie


To ważne, bo przy braku wiary w siebie peszy nawet banalna pogawędka z kimś nowo poznanym. Głos od razu więźnie nam w gardle, policzki płoną... Jak więc nie dać się tremie?
  • Znajdź miły pretekst do nawiązania rozmowy. Przyszłaś na imprezę? Podejdź do kogoś, kto wygląda przyjaźnie i powiedz np.: „Masz śliczne korale. Z czego są zrobione?”. Komplementy każdego zachęcają do podjęcia konwersacji.
  • Nie zakładaj najgorszego. Ktoś ziewnął podczas rozmowy z tobą? To wcale nie musi być oznaką znudzenia. Ta osoba może być po prostu senna.
  • Nie stresuj się, gdy rozmowa się nie klei. Aby ruszyć z miejsca, opowiedz jakiś dowcip lub porusz temat związany z tym, co dzieje się wokół („Lubię taką muzykę, a ty..?”). Proste pytania zawsze pomagają przełamać pierwsze lody.

2. Pozwól innym błyszczeć


Pamiętaj, ludzie uwielbiają być zauważani i doceniani. Jeśli więc osoba, z którą rozmawiasz, poczuje się ważna, od razu ją sobie zjednasz. Jak ten cel osiągnąć?
  • Więcej słuchaj niż mów. Szczególnie gdy ktoś chce się przed tobą wygadać, nie spiesz się z wygłaszaniem swoich opinii, tylko zachęcaj rozmówcę do kontynuowania wypowiedzi. Możesz np. wtrącać co pewien czas: „Rozumiem...”, „Aha”’ „Naprawdę?”. Każdy potem uzna, że cudownie się z tobą gawędziło.
  • Uśmiechaj się często. To sygnał dla rozmówcy, że przebywanie z nim sprawia ci przyjemność.
  • Używaj imion. To ważne, bo kiedy zwracasz się do kogoś po imieniu („Wyobraź sobie Aniu....”), w pewien sposób wyróżniasz tę osobę. A ona słucha cię wtedy z większą uwagą.

3. Nie zanudzaj słuchaczy


Przede wszystkim mów jasno i zwięźle. Zbyt długi monolog zniecierpliwi każdego. Co jeszcze jest ważne?
  • Zahaczaj o różne tematy. Pasjonujesz się modą? Nie ożywiaj się wyłącznie na słowo „ciuchy”. Ciekawa książka czy artykuł, który ostatnio przeczytałaś, też mogą kogoś zainteresować.
  • Nie mów wyłącznie o sobie. Pamiętaj, ludzie zwykle bardziej przejęci są własnymi problemami niż sprawami, które dotyczą innych. Jeśli więc ktoś sam nie pyta cię o twoje zdrowie, to znaczy, że te sprawa niespecjalnie go ciekawi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA