Techniki relaksacyjne - radzenie sobie ze stresem

Masz problemy ze snem? Podpowiadamy, jak wykorzystać techniki relaksacji i zadbać o spokojny sen
Marta Wilczkowska / 27.03.2014 06:56
Stres i natłok myśli mogą przyczyniać się do problemów z zaśnięciem. Zamiast odprężyć się i zrelaksować podczas snu, mimowolnie poddajemy się gonitwie negatywnych myśli. Sprawia to, że zamiast wypocząć i zacząć kolejny dzień z nową energią, jeszcze ciężej stawić nam czoła problemom dnia codziennego. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić?

Wykorzystaj techniki relaksacyjne


Techniki relaksacyjne pomogą Ci odprężyć się, wyciszyć umysł i skutecznie pozbyć się problemów z zaśnięciem. Na czym polegają? Przed snem postaraj się zadbać o odpowiednią atmosferę:
  • przewietrz sypialnię,
  • wybierz spokojną, kojącą muzykę
  • postaraj się skupić na niej myśli.
  • skup się na oddechu
  • postaraj się wyciszyć
Ważne, aby muzyka którą wybierzesz przywoływała na myśl spokój i komfort psychiczny. Możesz też wykorzystać gotowe płyty z nagraniami relaksacyjnymi prowadzonymi przez trenera. Trwający ok. 20 minut trening polega na wykonywaniu poleceń trenera, które pozwalają stopniowo wyciszyć się i zasnąć.

Dagmara Gmitrzak - autorka książki "Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji", dostępną z CD zawierającym trening relaksacji, trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, dziennikarka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, z trzyletnią specjalizacją: Pomoc społeczno-terapeutyczna. Ukończyła również trzyletnie szkolenie z Muzykoterapii i Psychodramy oraz dwuletnie podyplomowe dziennikarstwo na UW. Od 2001 prowadzi warsztaty rozwoju osobistego i szkolenia dla firm. www.rozwojosobisty.waw.pl
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!