Dlaczego stresujemy się na urlopie?
Być może to sprawy domagające się rozwiązania, którymi warto się zająć, żeby w ogóle żyło nam się lepiej. Jeśli stresuje nas nadmiar obowiązków, bo właśnie wyjechaliśmy na urlop z małymi dziećmi i trzeba troszczyć się o wiele spraw, to być może to dobry moment na rozmowę z partnerem o podziale obowiązków. Jeśli nasze myśli krążą wokół pracy, to warto sprawdzić, czy nie możemy w prosty sposób rozwiązać stresującej sytuacji. Jeśli na przykład zapomnieliśmy przekazać wpółpracownikowi ważną wiadomość, prawdopodobnie odzyskamy spokój po prostu to robiąc.
Możliwe też, że nasze niepokoje nie mają nic wspólnego z naszym urlopem – wtedy warto przywołać przykład zebry i jej sposobu na stres . To ciekawe, że zebra potrafi stresować się tylko w obecności lwa, który jej rzeczywiście zagraża (stres motywuje ją do ucieczki, ratującej życie). Gdy lwa nie ma – zebra nie odczuwa niepokoju. Można się na niej wzorować i nauczyć stresować wtedy, kiedy rzeczywiście jest ku temu powód.
Urlop bez stresu - znajdź sposób na swój relaks
Jeśli zrobiłaś przegląd tego, co cię stresuje i okazuje się, że po prostu trudno ci się odprężyć, to skorzystaj z technik relaksacyjnych. Być może nie nauczyłaś się jeszcze odpoczywać. A na taką naukę zawsze jest dobry czas. Znany amerykański psycholog, Arnold Lazarus, proponuje ciekawą metodę osiągania relaksacji, polegającą na naprzemiennym napinaniu i odprężaniu. Jak z niej skorzystać?
- połóż się wygodnie, zrób kilka wdechów i wydechów i poczuj, jak ciało jest swobodne i przyjemnie ociężałe,
- teraz przyszedł czas na to, aby napiąć wszystkie mięśnie,
- teraz rozluźnij je i poczuj, jak napięcie odchodzi.
Czytaj także:
Jak odpocząć na wakacjach?
Czy warto naprawiać związek na urlopie?
Jak mieć więcej czasu dla siebie?
6 najlepszych sposobów na przemęczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!