Wagarowanie - 4 rady co robić gdy uczeń ucieka z lekcji

Wagarowanie fot. Fotolia
Co robić, gdy twoje dziecko zaczyna uciekać ze szkoły? Jak powinnaś zareagować na szkolne wagary? Poznaj 4 proste rady
Marta Wilczkowska / 02.09.2013 11:00
Wagarowanie fot. Fotolia

Do tej pory twoje dziecko nigdy samowolnie nie opuszczało lekcji. Tym razem jednak tak się niestety zdarzyło. Jak powinnaś zareagować na wagarowanie ucznia? Oto nasze 4 rady:

1. Zapanuj nad gniewem


Choć jesteś zła na dziecko, postaraj się zapanować nad gniewem. Porozmawiaj z nastolatkiem spokojnie i rzeczowo. Powiedz, co myślisz o ucieczkach z lekcji oraz zdecydowanie zaznacz, że nie zgadzasz się na nieobecności w szkole.

2. Znajdź przyczynę


Dowiedz się, co skłoniło ucznia do takiego kroku. Obawiał się klasówki, bo nie przygotował się do niej? Popadł w konflikt z kolegami lub nauczycielem? A może po prostu wolał iść do kina, bo ma kłopoty z nauką i zniechęcił się do szkoły? Uświadom nastolatkowi, że wagary żadnego z tych problemów nie rozwiążą. Przeciwnie, będą się one tylko pogłębiać.

3. Wspieraj dziecko


Zapewnij dziecko, że w każdej trudniejszej sprawie może liczyć na twoje zrozumienie i wsparcie. Jeśli np. uciekło z lekcji z obawy przed sprawdzianem, zaproponuj pomoc w nadrobieniu szkolnych zaległości. Albo podpowiedz, jak może radzić sobie z docinkami kolegów, jeśli to właśnie z ich powodu doszło do wagarów.

4. Bądź czujna


Regularnie kontaktuj się z wychowawcą. To ważne, bo wagarujący uczniowie świetnie kamuflują się przed rodzicami. Bywa np., że relacjonują różne klasowe wydarzenia, mimo iż czas spędzili np. w parku czy w centrum handlowym, a nie w szkole.

Na podstawie artykułu z dwutygodnika "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA